درامانقد-سینما: این روزها توهین و تهمت به بازیگران و سلبریتی‌ها نقل هر محفل و مجلسی است. انگار دستوری نانوشته وجود دارد تا اهالی سینما و هنر آماج حملات و تهمت‌های گسترده قرار گیرند و به فساد و بداخلاقی متهم شوند. همین سلبریتی‌ها و بازیگران سینما در همین چند سال گذشته عامل اثرگذاری بر مردم بودند و تصمیمات و گفته‌های آنها قشر عظیمی را همراه خود می‌کرد. همین هم باعث شد که عده‌ای در داخل و خارج از کشور دست به کار شوند تا از میزان اثرگذاری آنها بکاهند و دیگر در هیچ بزنگاه سیاسی و اجتماعی آنها منشا اثر نشوند. برای این کار لازم بود که وجهه آنان میان عوام و مردم عادی تخریب شده و شمایلی گل‌درشت از بی‌اخلاقی و فساد آنها منتشر شود. جنبش اعتراضی زنان هم بر این طبل کوبید و با تهمت‌‌هایی که به برخی از هنرمندان وارد شد، چهره آنان مخدوش و تخریب شد. تهمت‌هایی که با اینکه در هیچ مرجعی به اثبات نرسیده بودند، تبدیل به جرم شد و اهالی سینما تبدیل به گروهی شدند که در میانشان بی اخلاقی، فساد، خشونت و … موج می‌زند.

همین‌ها برای از بین بردن اثرگذاری آنها در میان مردم کافی بود. برخی از هنرمندان هم ناخواسته به این تخریب افزودند و با کارهایی خلاف عرف عمومی خود را در نظر مردم به سطحی‌ترین شکل مطرح کردند. همه اینها دست به دست هم داد تا روز به روز تخریب این گروه بیشتر شود و گروه‌های داخلی و خارجی که از ابتدا با چنین هدفی فعالیت می‌کردند، به نتیجه دلخواه خود نزدیک و نزدیک‌تر شوند. حالا تقریبا روزی نیست که یکی از فعالان سیاسی، اجتماعی و حتی هنری درباره اهالی سینما و به خصوص سلبریتی‌ها نظر ندهد، به آنها تهمت نزند، آنها را تخریب نکند و البته از این راه برای خود لایک و کامنت بخرد و بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

اظهارات رائفی‌پور و توهین او به هنرمندان سینما در این یکی دو هفته اخیر حسابی سروصدا به پا کرد و تعدادی از هنرمندان با واکنش به او، باعث پاسخ دوباره رائفی‌پور شدند و این جریان از یک تویتتر تبدیل به مجموعه‌ای از توییت‌ها شد. خانه سینما از اعضای خود خواست از واکنش به سخنان این فعال اصولگرا بپرهیزند تا او بیشتر به خواسته خود یعنی بیشتر دیده‌ شدن، نرسد. حالا او از هر محفلی استفاده می‌کند تا به هنرمندان توهین کند و با اشاره به واکنش‌های آنها بیشتر به آنها بتازد. چند روز پیش در  نشست مقایسه تطبیقی امید در سینمای ایران و جهان، مسعود فراستی هم با پیش گرفتن روش رائفی‌پور نظیر همان تهمت‌ها را نثار اهالی هنر و سلبریتی‌ها کرد تا جبران بی‌خبر بودن این چند ماهه اخیر خود را کند. ناگفته پیداست که رائفی‌پور و فراستی از خیلی از جهات به هم شبیه‌اند و در بسیاری موارد مانند هم عمل می‌کنند تا بیشتر به چشم آیند و نگاه‌ها را به خود معطوف کنند. توهین و تهمت به هنرمندان و سلبریتی‌ها یکی از بهترین‌ این راه‌هاست تا هم نظر مردم عادی را حسابی به خود جلب کنند و هم اهالی فرهنگ و هنر را. فراستی برای اولین بار نیست که به اهالی سینما توهین می‌کند. می‌توان سیاهه‌ای از توهین وتهمت‌های او به افرادی مانند مسعود کیمیایی، رضا میرکریمی و…. ردیف کرد. مهم این است که همه اینها در راستای کم‌اثر کردن نقش هنرمندان در جامعه حرکت می‌کنند و همان هدف را در پی دارند. حالا اگر در این میان بیشتر به چشم بیایند هم که برایشان امتیازات بیشتری هم در پی خواهد داشت.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید