درامانقد-سینما: پنجمین دوره جوایز سالانه مستند انتخاب منتقدان برندگان خود را در حالی که مانند دیگر مراسم اهدای جوایز به علت پاندمی مجازی برگزار می‌شد، معرفی کرد.

در این دوره “دیک جانسون مرده” به عنوان بهترین مستند و کرستن جانسون کارگردان این فیلم به عنوان بهترین کارگردان شناخته شدند.

در این مستند کرستن جانسون  روی ریچارد جانسون پدر خود تمرکز می‌کند که از زوال عقل رنج می‌برد. فیلم با لحنی کمیک اما تلخ تصور تمام راه‌هایی را مجسم می‌کند که دیک می‌تواند بمیرد. روایت کمدی سیاه این دختر درباره پدرش در فستیوال فیلم ساندنس ۲۰۲۰ پیش‌نمایش شد و توانست در بخش داستان‌سرایی غیرداستانی برنده جایزه ویژه نوآوری هیات داوران آن فستیوال شود.

در این دوره از جوایز مستند انتخاب منتقدان فیلم “ایالت پسرها” ساخته جس موس و آماندا مک بین جایزه بهترین فیلم مستند سیاسی را گرفت. این فیلم هزاران پسر از آستین تگزاس را تعقیب می کند که گردهم آورده شده اند تا با زمینه های متفاوت خانوادگی و سیاسی، دولت نمایندگی خود را از ایالت تشکیل دهند، سازماندهی و روند انتخابات این نوجوانان و مسائلی که بین اینها از زاویه سیاسی رخ می دهد موضوع این فیلم است.

همچنین در این دوره، فیلم «معلم اختاپوس من» برنده ۲ جایزه به خاطر بهترین فیلمبرداری و بهترین مستند علمی/ طبیعی شد.

سر دیوید آتنبورو به خاطر روایت «زندگی روی سیاره‌مان» محصول نت‌فلیکس موفق به کسب جایزه بهترین روایت شد، جایزه بهترین مستند موسیقی به طور مساوی به «داستان بیستی بویز» محصول اپل و «گو-گوها» محصول شوتایم رسید.

«علی و کاوت: داستان نوارها» محصول اچ‌بی‌او به طور مشترک در کنار «ورزشکار الف» نت‌فلیکس موفق به کسب جایزه بهترین مستند ورزشی شد و جایزه بهترین مستند کوتاه هم به «سن لوییز سوپرمن» محصول ام‌تی‌وی رسید.

کریستوفر کمپبل رییس شاخه مستند انجمن انتخاب منتقدان در بیانیه‌ای گفت: بسیار هیجان‌زده هستیم که امسال توانستیم از چنین گروه متنوعی از فیلم‌ها و فیلمسازان و موضوع‌ها تجلیل کنیم، مخصوصاً با وضعیتی که ۲۰۲۰ داشت.

وی اضافه کرد: دنیا حالا بیشتر از همه نیازمند تنوعی گسترده از داستان‌هاست و تمام این مستندها به شیوه‌های خاص خود روی ما اثر گذاشتند. افتخار می‌کنیم که هنوز می‌توانیم از این فیلم‌ها حمایت کنیم و بهترین بهترین‌ها در حوزه غیرداستانی را با هواداران به اشتراک بگذاریم. تنها حسرت‌مان این است که نتوانستیم این کار را حضوری انجام دهیم.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید