درامانقد-سینما: فیلم «من یک ساحره نیستم» (I Am Not a Witch) به کارگردانی رانگانو نیونی که داستانش در زامبیا روی می‌دهد، نماینده بریتانیا در اسکار است.

این فیلم سال گذشته در هفتاد و یکمین دوره جوایز بفتا جایزه بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی را دریافت کرد.

رانگانو نیونی یک فیلمساز بریتانیایی متولد زامبیا است که در ولز زندگی می‌کند. فیلم او به زبان بمبایی و انگلیسی است و داستان شولا دختری هشت سال است که بعد از یک حادثه عادی در دهکده‌اش به جادوگری محکوم و به یک اردوگاه مخصوص نگه‌داری جادوگران در دل صحرا فرستاده می‌شود.

«من یک ساحره نیستم» اولین بار سال 2017 در بخش دو هفته کارگردانان جشنواره کن روی پرده رفت.

بریتانیا سال گذشته فیلم اردو زبان «سرزمین پاک من» را به‌عنوان نماینده خود در اسکار برگزید که نامزد نشد. بریتانیا تاکنون دو بار در بخش فیلم خارجی‌زبان نامزد شده، اما هنوز برنده نشده است.

ترکیه، استونی، سوئیس، رومانی، اسلواکی و بلاروس، دیگر کشورهایی هستند که در روزهای اخیر نمایندگان خود در اسکار را معرفی کرده‌اند.

آخرین مهلت معرفی فیلم‌های خارجی‌زبان به آکادمی اول اکتبر 2018 (9 مهر) است. رأی‌گیری برای انتخاب نامزدهای اسکار فیلم خارجی‌زبان در دو مرحله انجام می‌شود. ابتدا 9 فیلم به فهرست کوتاه راه پیدا می‌کنند و در نهایت پنج فیلم به‌عنوان نامزدهای نهایی معرفی می‌شوند که اسامی آن‌ها 22 ژانویه 2018 (2 بهمن) همراه نامزدهای دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام خواهد شد. فیلم‌های ارائه‌شده باید در فاصله اول اکتبر 2017 تا 30 سپتامبر 2018 در کشور خود اکران عمومی شده باشند.

نود و یکمین دوره جوایز اسکار یکشنبه 24 فوریه 2019 (بامداد دوشنبه 6 اسفند به وقت ایران) برگزار می‌شود.

سال گذشته «یک زن شگفت‌انگیز» به کارگردانی سباستین للیو از شیلی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید