درامانقد-تجسمی: هنر توقفی است برای دیدن؛ برای درک بهتر؛ نمایشگاه مکان توقف است برای سکوت و تماشا؛ تماشای اشیاء، طبیعت، انسان و خیالات؛ تماشای زندگی آنطور که هست، آنطور که بر ما می‌گذرد. در سومین جمعه دی‌ماه، هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در گالری‌های تهران آثار خود را در معرض تماشا و مکث معنادار علاقه‌مندان به هنر قرار می‌دهند. این هفته چندین افتتاحیه در گالری‌های تهران برگزار می‌شود که دوازده تای آنها اینجا به شما معرفی و پیشنهاد می‌گردد.

محسن:  در گالری محسن امیر معبد پرفورمنس آرتیست برجسته ایرانی نمایشی تک نفره را با عنوان «در ستایش ابزار»  اجرا می کند. گالری محسن در تهران، ظفر، خیابان ناجی، خیابان فرزان، کوچه نوربخش، بلوار مینای شرقی، پلاک 42 قرار دارد.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: « ابزارها همواره ضرورتی حیاتی بوده ­اند که هم‌پیمان با یار دوپای‌شان، آن­جا که عاجز از به دست آوردن می‌شدند، به یاری‌اش می‌رفتند. «در ستایش ابزار» عنوان نمایش جدید امیر معبد است که با ستایش ابزار شروع می‌شود. او در این میدان با نظر به یک استعاره‌ی هستی‌شناختی از مفهوم ابزار، هرچه را که به وسیله‌ی آن کاری انجام شود فراخوانده و ابزار نامیده است: از داس کشاورز، موشک دوربرد تا تلفن‌های همیشه‌همراه. این تجهیزات که همچون موجوداتی ارگانیک هم‌پا با انسان دوپا رشد کرده‌ و گسترش یافته‌، آشوب هویت را شعله‌ور کرده‌ است.

در گستره‌ی فکری معبد جایی همیشگی برای انسان به مفهوم زیست‌شناختی‌اش وجود دارد. بدنْ جغرافیایی برای تماس با جهان می‌شود و ابزارها دست‌ساخته‌هایی برای تسریع رفع نیازها و خواسته‌های او. «در ستایش ابزار» موقعیتی از یک چیدمان با پنج قطعه‌ است که هر قطعه در ریختش نقبی به گذشته‌ی انسان می‌زند.

امیر معبد فضاسازی اهل اجرا و چیدمان است و عموما به سرریسمان مسائل و نقطه­­آغاز آفرینش می‌پردازد. از مجسمه‌های برنزی «آفرینش» و چیدمان «آفریده» که نمایش همزمان کمال و نقصان بود تا اجراهای پرسش‌برانگیز و انتقادی«کژیدن»، «از ماست که درماست» و «ویروس». «در ستایش ابزار» در نکوهش غریزه‌ای است که در میدان­ افزارهای مدرن ناپدید شده است.»

انتظامی: نمایشگاه گروهی “کلوپ دوسالانه” 19 تا 24 دی در نگارخانه انتظامی واقع در خیابان شریعتی، بالاتر از مطهری، روبروی فروشگاه اتکا و شهرکتاب پلاک ۶۰۸ طبقه دوم، واحد ۵ برپاست.

سو: نمایشگاه آثار مهرداد جعفری با عنوان «بازیافت سایه‌ها» 19 دی تا 13 بهمن در گالری سو به نشانی خیابان ویلا، خیابان سمیه، خیابان پورموسى، شماره ۳۰ برپاست.

احسان: نمایشگاه گروهی «جهان نما» 9 تا 24 دی در نگارخانه احسان به نشانی اقدسیه، آجودانیه، خیابان چهاردهم شرقی، شماره 22 برپاست.

سیحون: نمایشگاه نقاشی فراز ناصر شریف با عنوان «تکه هام» 19 دی تا 1 بهمن در گالری سیحون به نشانی خیابان وزرا، خیابان چهارم، پلاک ۱ برگزار می‌شود.

آ: نمایشگاه گروهی «سنگلاخ» 19 دی تا 6 بهمن در گالری آ به نشانی خیابان کریم‌خان زند، خیابان عضدی (آبان جنوبی)، کوچه اردشیر ارشد، شماره 7 برقرار است. در بیانیه این نمایشگاه آمده است: طراحى گذر از سنگلاخ است. گذر از سرزمین پر سنگ ذهن. خاصه اگر ساکن جایى باشى که هر روز سنگى تازه بر سرت فرود مى آید. آنقدر که دیگر سنگ روى سنگ بند نمى شود.

سنگلاخ تلاشى است براى نشان دادن پر حجمِ عبور از سرزمین پر سنگ تا گستره اى بسازد به قدر وسع، براى تماشاى کارِ هنر. آن کار که چیزى نیست جز پس زدن سنگ ها.

آتشزاد: نمایشگاه نقاشی آذرافروز کریمی با عنوان “رها” 19 تا 23 دی در نگارخانه آتشزاد به نشانی خیابان عباسپورشمالی (توانیر)، بعد از پل همت، نرسیده به میدان ونک، نبش کوچه هومان، شماره 23، طبقه دوم، واحد 8 برپاست.

آرتیبیشن: نمایشگاه گروهی “دور- نزدیک” 19 تا 28 دی در گالری آرتیبیشن به نشانی خیابان شریعتی، پایین‌تر از حسینیه ارشاد، نرسیده به همت، گل نبی(غرب)، میدان احمدی روشن(کتابی)، خیابان ساسانی‌پور، خیابان دریا (قندی)، پلاک 6 برپاست.

والی: نمایشگاه آثار نقاشی و چاپ نگار مرتضوی‌زاده 19 تا 30 دی در گالری والی به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک 72 برگزار می‌شود. در بیانیه این نمایشگاه نگار فرجیانی نوشته است: «نقاشی های نگار مرتضوی زاده، زاده ی بی سرزمینی است. مجموعه کارهای او هر کدام مانند دریچه ای ست به جهانی بی زمان که بازیگران اصلی آن زنان، چهره ها، صخره ها و طبیعت هستند.

اجزا نقاشی های او بی هیاهو و منفرد در افقی بی انتها در کنار هم چیده شده اند. شاید اگر کارهایش صدا داشتند تنها صدایی که شنیده می شد زوزه ی باد بود که از میانه ی صخره ها و ردای قرمز زنان در هم می پیچید.
افق در نقاشی هایش بیانتهاست شاید نزدیک ترین تفسیر برای آنها در واقعیت کویر است نقطه ای از طبیعت که زندگی نگار مرتضوی زاده از دل آن شروع شده است.
زنان در نقاشی ها و طراحی به نمایش در آمده تنها در وضعیتی سرگشته و در زمان گم شده اند. گویی در این تنهایی تاب فریاد زدن نیست و در این ناکجا گویی کلام هنوز آفریده نشده است.
این سکوت و سکون در دنیای اطراف صخره های او هم وجود دارند.
در چند مجموعه نقاشی های او همنشینی چهره ها و فیگور زنان در کنار صخره ها ارتباطی مفهومی به هر دوی آنها داده است. از یک سو صخره ها از شی شدگی خارج شده اند و از سوی دیگر فیگورها و یا چهره های های زنان از روح تھی و ثابت شده اند.
اجرای تکنیک تمپرا و ویژگی رنگی در نقاشی هایش همچنین شیوه ی طراحی و تکنیک چاپ های او اکثرا از دوره ی کلاسیک وام گرفته شده است اما انتخابش برای اندازه ی کارها و شیوه ی برخوردش برای حضور انسان بیان امروزی را در آثارش پررنگ تر کرده است.
و درک ما از جزییات نقطه عطفی است برای درک آثار او. کارهای او پر از جزییاتی است که باید یک به یک آنها را به دقت ببینید تا از پس تحلیل آنها برآیید. دیدن این جزییات و ظرافت در اجرای آثارش به اندازه درک ما از یک انسان واقعی سخت است. نقاشیهای نگار را باید با حوصله نگاه کرد و با سکوت او در این بی سرزمین همراه شد.»

بی سرزمین از نگار مرتضوی زاده/گالری والی

 

اعتماد: نمایشگاه آثار مجتبی طباطبایی با عنوان «اندرونی/بیرونی» 19 تا 30 دی در گالری اعتماد برپاست. تصویر اصلی این مطلب نیز از آثار این نمایشگاه برگزیده شده است. گالری اعتماد به نشانی خیابان هفت‌تیر، مفتح جنوبی، بن‌بست شیرودی، پلاک ۲۵ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

009821: نمایشگاه مجسمه‌های نسخه محدود محمدحسین عماد با عنوان «یادآوری» 19 تا 30 دی در پروژه‌های 009821 به نشانی تهران، خیابان کریم‌خان زند، خیابان خردمند، کوچه ۱۸، پلاک ۲۵ برپاست.

طراحی هنر: نمایشگاه گروهی «سلب پرتره» 19 تا 29 دی در گالری طراحی هنر واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک‌وی، نرسیده به زعفرانیه، پلاک ۲۸۸۰ میزبان علاقمندان است.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید