درامانقد-سینما: نسخه ترمیم شده‌ای از فیلم مشهور الیور استون «متولد چهارم جولای» در جشنواره لومیر به نمایش درآمد و پس از آن استون روی صحنه رفت تا به پرسش‌ها، پاسخ دهد.

استون یک ساعت روی صحنه بود و به سوال‌ها به زبان انگلیسی و فرانسوی که زبان مادری‌اش است، پاسخ داد.

کارگردان سرشناس در پاسخ به این سوال که چرا یک کتاب جدید نوشته پاسخ داد: می‌خواستم به زندگی‌ام برگردم و با مروری بر آن بفهمم چه اتفاق‌هایی افتاده است. مشکلی که با فیلم‌ها وجود دارد این است که سریع می‌گذرند و برخی از مردم آنها را دوست دارند، برخی ندارند و بعد هم دنبال کار بعدی می‌روی. واقعاً می‌خواستم ببینم چه آموخته‌ام و از شکست‌ها و موفقیت‌هایم بیشتر بیاموزم.

استون برای انتشار کتاب خاطرات جدیدش با عنوان «تعقیب نور: چگونه راهی هالیوود شدم» برای صداقت در بیان خاطراتش که حتی می‌تواند به عنوان یک رمان خوانده شود، با تجلیل منتقدان روبه‌رو شده است.

استون که همواره درباره مسائل سیاسی فیلم ساخته و خود در خصوص مسائل سیاسی همیشه اظهار نظر می کند و فعال است در پاسخ به این سوال که چگونه این وجدان سیاسی را به دست آورده است بدون پاسخ داد: از دروغ‌ها. و بعد توضیح داد که از وقتی بچه بود با طلاق والدینش روبه‌رو شد، بعد جنگ ویتنام بود و بعد ترور جان‌اف کندی. وی گفت: آنها درباره مرگش دروغ گفتند و همه اینها بخشی از روند شکل دادن به شخصیت من در حین بزرگ شدنم بودند.

استون تاکید کرد: این سه دروغ بزرگ دیدگاه من برای جستجوی نور، واقعیت و حقیقت را شکل داده‌اند.

وی در ادامه گفت: پدر من می‌گفت یک مرد باید در اشتیاق و خطر زمان خود مشارکت داشته باشد. این در حالی است که ما داریم به خودمان در هالیوود دروغ می‌گوییم. ما داریم این داستان‌های وحشتناک را اختراع می‌کنیم و دشمن‌سازی می‌کنیم. این روند از جنگ ویتنام آغاز شده و ما هنوز داریم همان اشتباه را تکرار می‌کنیم و مدام در همان وادی قدم می‌گذاریم.

استون وضعیت اجتماعی امروز آمریکا گفت: مهاجرت رمز موفقیت آمریکا بوده است. همواره با موج مهاجرت‌ها خون جدید به کشور وارد شده است. ایرلندی، لهستانی، ایتالیایی، اسپانیایی تبارها، آسیایی‌ها؛ همه و همه با هم در این کشور ادغام شده‌ایم. هیچ آمریکایی ثابتی وجود ندارد، اما متاسفانه ترامپ نمی‌تواند اصلاً این را درک کند، او ترس را برمی‌انگیزاند. او سیستم را دچار انسداد کرده و درگیری‌های مدنی می‌تواند بدتر شود.

استون بر نقش رسانه‌ها هم تاکید کرد و در حالی که آنها را برای ایجاد هیجان کاذب سرزنش می‌کرد گفت: همه از رسانه‌ها می‌ترسند، حتی ترامپ، اما او می‌داند چطور دکمه‌ها را فشار بدهد. اگر او دوباره انتخاب شود برای این است که او یک شخصیت سرگرم‌کننده عالی است.

فرمو از او پرسید: شما هم‌سن ترامپ هستید. استون در پاسخ گفت: در واقع … و هم سن بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش. این سه مرد به ویتنام نرفتند، مقاومت و اعتراض هم نکردند. این سه مرد لوس بودند. صادقانه بگویم، باید آنهایی که به جنگ می‌روند اجازه داشته باشند رییس جمهوری شوند، نه آنهایی که جنگ را شروع می‌کنند. وی با این سخنان یادآور جنگ‌های عراق و یوگسلاوی هم شد.

وی در ادامه گفت: حالا هم تقریباً همین وضعیت است. تنش زیادی بین سیاه و سفید وجود دارد. در طی جنگ ویتنام سیاهپوستان آمریکا نمی‌خواستند به جنگ بروند. آنها این کار را انجام دادند زیرا فراخوانده شدند. اما آنها از رییس؛ گروهبان سفیدپوستی که می‌گفت چه کار کنید کینه داشتند. همین‌ها بود که به من آموخت تا مقاومت کنم. آنها برای انسان بودن جنگیدند و انسان هم ماندند.

استون با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: می‌بینیم آمریکا به صورت تجربی دارد تغییر می‌کند. می‌تواند به یک مسیر خوب برود اگر هوش و عقل سلیم بر آن تسلط داشته باشد.

وی افزود: و صادقانه بگویم همین که هیچ اطمینانی به آینده وجود ندارد مرا علاقه‌مندتر می‌کند… چون دلایل دراماتیکی در آن نهفته است. یک داستان حسابی است. مرا یاد امپراتوری روم می‌اندازد. آنجا هم خیلی طول کشید تا امپراتوری از هم بپاشد. مردم می‌دانستند دارند هر چه بیشتر فاسد می‌شوند و انحطاط زیادی در امپراتوری روم وجود داشت. آیا این انحطاط آمریکایی برای همیشه دوام خواهد داشت؟

پاسخ خود وی به زبان فرانسوی این بود: من ناظر یک کمدی آمریکایی هستم.

منبع: مهر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید