درامانقد-تئاتر: 213 نفر از مدرسان دانشگاهی تئاتر در نامه‌ای خطاب به هیات‌مدیره خانه تئاتر برای سومین بار خواستار تاسیس «انجمن مدرسان تئاتر» در خانه تئاتر ایران شدند.

مدرسان تئاتر در سطح دانشگاه پیش از این در سال 96 دو بار در نامه‌های جداگانه تاسیس انجمنی برای آموزشگران تئاتر را درخواست کرده بودند که با وجود تدوین اساسنامه و تعیین هیات‌موسس به آنها اجازه راه‌اندازی انجمن زیرمجموعه خانه تئاتر داده نشد.

در بخشی از سومین نامه انجمن مدرسان آمده است: یکی از چالش‌های پیش روی خانه (اگر می‌خواهد تا انتخابات بعدی دچار گرفتاری‌هایی بیشتر نشود و اصالت قانونی‌اش را اثبات کند) تعیین‌ تکلیف سه بخش از خانواده‌ی تئاتر است؛ اعضای جدا شده در سال‌های گذشته، تئاتری‌هایی که تمایل به عضویت در خانه ندارند چون خدمتی نمی‌بینند و تئاتری‌هایی که اجازه عضویت در خانه را ندارند! نامه‌ی پیش رو به بخش سوم تئاتری‌ها اشاره دارد و با صراحت اعلام می‌شود که خانه تئاتر باید خانه‌ی همه‌ی تئاتری‌ها باشد و با این تعریف، دفع مدرسان تئاتر با چندصد عضو را یک تخلف و بی‌توجهی بزرگ به بخش عمده‌ای از تئاتری‌ها و جامعه‌ی دانشگاهی می‌دانیم و در صورت ادامه‌ی روند بی‌عدالتی ، جامعه‌ی دانشگاهیان بر این بی‌توجهی متمرکز خواهند شد. پرسش این است که چگونه یک انجمن با 20 هنرمند ، انجمن تئاتری است و یک انجمن با چندصد درخواست ، اجازه‌ی فعالیت ندارد؟!

در بخشی دیگر از این نامه مدرسان خاطرنشان کرده اند که: خانه تئاتر بارها و سالها از تاسیس «انجمن مدرسان تئاتر» سر باز زده و بر مشکلات حرفه‌ای مدرسان تئاتر افزوده است اما این نامه دیگر نه به عنوان یک درخواست بلکه به عنوان اعلان عمومی و اعلام یک وظیفه قانونی بر عهده‌ی اعضا هیات‌مدیره خانه تئاتر، اطلاع می‌دهد مدرسان می‌خواهند هفته‌ی نخست تیر ماه97 (زمان تعطیلی دانشگاه‌ها) دستور کتبی راه‌اندازی انجمن از سوی خانه تئاتر صادر شود تا نخستین جلسه رای‌گیری هیات‌مدیره انجمن و مجمع عمومی و عضوگیری در تیر ماه سال‌جاری (پس از امتحان‌های نیمسال دوم و پیش از نیمسال تابستان) برگزار شود.

گفتنی است تاسیس انجمن مدرسان تئاتر بارها در سال‌های دور هم مورد توجه مدرسان قدیمی دانشگاه‌ها بود که با اختلاف نظر بسیاری رو به خاموشی رفت اما این بار تا مرحله تدوین اساسنامه و تعیین هیات‌موسس و شرایط عضویت هم پیش رفته‌اند.

هیات موسس انجمن مدرسان تئاتر ترکیبی است از مدرسان پیشکسوت و جوان، هیات‌علمی و مدعو دانشگاههای مختلف: “استاد منیژه محامدی (مدرس بازنشسته هیات‌علمی دانشگاه آزاد)، دکتر حمیدرضا افشار (مدرس هیات علمی دانشگاه هنر)، دکتر بهروز محمودی‌بختیاری (مدرس هیات‌علمی دانشگاه تهران)، دکتر مسعود دلخواه (مدرس هیات‌علمی دانشگاه تربیت‌مدرس)، بهزاد خاکی‌نژاد (مدرس مدعو دانشگاه آزاد) ، نوید فرح‌مرزی (مدرس مدعو دانشگاه علمی کاربردی).

در میان 213 مدرس دانشگاهی خواستار این انجمن نیز نام‌هایی همچون آرش دادگر، امیر دژاکام، مهرداد رایانی‌مخصوص، قطب‌الدین صادقی، اردشیر صالح‌پور، مجید قناد، شهرام کرمی، مجید گیاهچی، محمدحسین ناصربخت، مسعود موسوی، پریسا مقتدی، فرزانه نشاط‌خواه، فردوس حاجیان، محمدرضا خاکی، رامتین خداپناهی و بسیاری از مدرسان دیگر دانشکده های تئاتر به چشم می خورد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید