درامانقد-سینما: بری لارسون بازیگر برنده جایزه اسکار مدعی شده است که نقد فیلم در انحصار نویسندگان و منتقدان مرد سفید پوست است و به همین دلیل فضای ادبیات سینمایی نیازمند تغییر است.

بازیگر فیلمهای «اتاق»، «کونگ: جزیره جمجمه» و «کاپیتان مارول» گفت مخاطبان به این ترتیب اجازه پیدا نمی‌کنند به صورت واقعی وارد مباحث مربوط به فیلم شوند و با نوعی فیلتر نژادی و جنسیتی در تحلیل و نقد فیلم مواجهند.

لارسون که در مراسم جوایز لوسی صحبت می‌کرد گفت نمی‌تواند بپذیرد که یک مرد ۴۰ ساله سفیدپوست نقد بنویسد و اعلام کند فیلم «چروکی در زمان» مناسب نیست؛ چرا که این فیلم با تمرکز بر زنان و رنگین‌پوستان ساخته شده است و در عین حال موضوعی نوجوانانه دارد.

وی در عین حال تاکید کرد که در میان رنگین پوستان و زنان استعدادهای زیادی وجود دارد و دقیقا فرصتی برای دیده شدنشان نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس نظرات  بری لارسون که قرار است در فیلم‌های آینده مارول در نقش کاپیتان مارول ظاهر شود بازتاب وسیعی در میان جامعه نقد فیلم آمریکا پیدا کرده است.

این بازیگر 28 ساله پیش تر هم در سال 2014  یعنی زمانی که به خاطر بازی در فیلم «اتاق» برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد اشاراتی انتقادی به تبعیض جنسیتی در هالیوود کرده بود اما این اولین بار است که یک سینماگر هالیوودی در نقد فضا و رویکردهای نقد فیلم بر روی تبعیض جنسیتی و نژادی دست می گذارد.

همزمان با این اظهارات هم نتیجه تحقیقی منتشر شده است که در آن برتری نژادی-جنسیتی مردان سفیدپوست  در حوزه نقد را به خوبی آشکار می کند.

بر طبق این تحقیق درباره ۱۰۰ فیلم پرفروش باکس‌آفیس آمریکا در سال ۲۰۱۷، ۸۲ درصد نقدها توسط منتقدان سفیدپوست نوشته شده است. این نتیجه با بررسی نزدیک به ۲۰ هزار نقد به دست آمده است. در عین حال مردان سفیدپوست نزدیک به ۶۵ درصد نقدها را نوشته‌اند و سهم زنان سفیدپوست ۱۸ درصد بوده است.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید