درامانقد-سینما: هایائو میازاکی انیمیشن‌ساز ژپنی برنده جایزه اسکار «شما چگونه زندگی می کنید؟» را به عنوان جدیدترین انیمیشن بلند خود خواهد ساخت. به گفته میازاکی ساخت این اثر بین سه تا چهار سال به طول می‌انجامد.

به گزارش هنر و تجربه به نقل از هالییوود ریپورتر نام این انیمیشن بر اساس کتابی با همین‌نام نوشته گنزابورو یوشینو که در سال ۱۹۳۷ نوشته شده انتخاب شده است. یوشینو، ویراستار و نویسنده ادبیات کودکان و هم‌چنین یک روزنامه‌نگار بود و در یکی از ماهنامه‌های معروف و مهم در دوره پس از جنگ در ژاپن سردبیر بود. میازاکی که پس از ساخت انیمیشن جنجالی «باد می‌وزد» در سال ۲۰۱۴ اعلام بازنشستگی کرده بود، اوایل سال دوباره به دنیای انیمیشن بازگشت و اعلام کرد اثر جدیدی خواهد ساخت.

این سینماگر ژاپنی در طول بیش از ۵۰ سال فعالیت هنری خود به موفقیت‌های فراوانی درحد «نیک پارک»، انیماتور کمپانی والت دیزنی دست یافته است و از مشهورترین و تاثیرگذارترین انیماتورهای تاریخ سینما محسوب می‌شود.

«میازاکی» در سال ١٩٩٧، پس از ساخت فیلم «شاهزاده مونونوکه» که در آن دوره از موفق‌ترین انیمیشن‌ها بود، عقب‌نشینی خود را از مقام کارگردانی اعلام کرد تا جایی برای استعدادهای جوان‌تر باز کند، اما در سال ٢٠٠١ دوباره به عرصه کارگردانی بازگشت و فیلم «شهر اشباح» را ساخت که رکورد پرفروش‌ترین انیمیشن در سطح جهانی را به خود اختصاص داد و جوایز خرس طلایی برلین در سال ٢٠٠٢ و اسکار ٢٠٠٣ را از آن خود کرد.

او در سال ۲۰۱۳ با انیمیشن جنجالی «باد می‌وزد» به سینماها بازگشت که این فیلم اعتراضات زیادی را برای او به دنبال داشت، تا جایی که به او اتهام حمایت از سازنده‌ هواپیماهای جنگی را که باعث جنگ افروزی می‌شوند وارد کردند اما در نهایت این فیلم موفق شد به جمع نامزدهای نهایی جوایز اسکار راه یابد و در جوایز گلدن گلوب نیز موفق به کسب جایزه بهترین فیلم خارجی سال شد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید