درامانقد-سینما: چند روزی بیشتر نیست که از مرگ هری دین استنتون بازیگر و خواننده کهنه‌کار و دوست داشتنی امریکایی می گذرد. مردی که سابقه بازی در نقش‌های کوتاه اما به یادماندنی فراوانی را در کارنامه داشته. استنتون در سن  ۹۱ سالگی درگذشت.

استنتون به جز ایفای نقش‌های مکمل، در «پاریس تگزاس» فیلم عاشقانه ویم وندرس نقش اصلی را بازی کرد.او همچنین در فصل سوم سریال «تویین پیکس» ساخته دیوید لینچ بازی کرده بود.سابقه همکاری استنتون با لینچ در فیلم‌های «قلب وحشی»، «تویین پیکس: آتش با من همراه شو» و «اینلند امپایر» باز می‌گردد.

استنتون طی ۶۰ سال بازیگری در فیلم‌های کلاسیکی مانند «لوک خوشدست»، «بیگانه» و «پدرخوانده ۲» مقابل دوربین رفت. از دیگر فیلم‌های مهم او می‌توان به «آخرین وسوسه مسیح»، «شر خر» و «Pretty in Pink» اشاره کرد.آخرین فیلم استنتون  «لاکی» که در آن نقش اصلی است، روزهای آینده در جشنواره فیلم لندن به نمایش درمی‌آید.

با انتشار خبر مرگ استنتون هنرمندان سرشناسی زیادی همچون دیوید لینچ و استیون کینگ واکنش نشان دادند و تأسف خود را ابراز نمودند.

دیوید لینچ که بیشترین همکاری‌ را با استنتون داشته بعد از مرگ دوستش در بیانیه‌ای گفت:«هری دین استنتون بزرگ ما را ترک کرده است. یکی از بزرگان رفت. هیچ کس مثل هری دین نیست. همه او را دوست داشتند. دلیل خوبی هم برای این دوست داشتن وجود داشت. او بازیگری بزرگ بود (راستش فراتر از بزرگ بود) و انسانی بزرگ بود. کنار او بودن عالی بود. واقعا دلمان برایت تنگ می‌شود هری دین. هرجا که هستی یاد ما با تو است».

شان دویل که با استنتون در «عشق بزرگ» بازی کرده بود در توییتر خود نوشت:«وقتی او دیالوگ ساده سلام را ادا می‌کرد با خودمان می‌گفتیم چرا همین را هم آنقدر جالب می‌گوید.»

جان کارپنتر کارگردان فیلم‌های ژانر وحشت که این بازیگر را در «فرار از نیویورک» کارگردانی کرده بود، نوشت: «هری دین استنتون مرد فوق‌العاده‌ای بود، مهربان بود و پر از شوخ‌طبعی. بازیگری بزرگ هم بود. خداحافظ هری دین. روحت شاد.»

استیون کینگ، استاد نویسندگی ژانر وحشت هم اعلام کرد:« هری دین استنتون بهترین دیالوگ را در «کریستین» داشت: “من این خراب‌شده را می‌فروشم و آپارتمان می‌خرم”. روحت شاد هری، تو عالی بودی.

مارک روفالو، برایان لینچ، ریچارد کاهان، جان داناهیو، ادوارد جیمز الموس، ایکه بارینهولتز و استیوی ون زنت از دیگر هالیوودی‌هایی بودند که از این بازیگر درگذشته یاد کردند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید