نماد سایت درامانقد

پایان درام نویسِ «غرب حقیقی»/سام شپارد درگذشت

درامانقد-تئاتر: سام شپارد نمایشنامه‌نویس آوانگارد و بازیگر نامزد جایزه اسکار پنجشنبه شب در خانه خود در کنتاکی از دنیا از دنیا رفته است. او 73 ساله بود.

سخنگوی خانواده شپرد گفت دلیل مرگ او پیامدهای ناشی از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک بود. خبر درگذشت شپارد دوشنبه شب اعلام شد.

او با نام کامل ساموئل شپارد راجرز چهارم  یکی از مهمترین نمایشنامه نویسان تاریخ ادبیات نمایشی جهان بود. او نمایشنامه‌های درخشانی چون «کودک مدفون»، «غرب حقیقی»، «نفرین طبقه گرسنه»، «خدای دوزخ»، «وقتی دنیا سبز بود» و… را نوشت و همچنین از نویسندگان فیلم سینمایی “پاریس-تگزاس” شاهکار ویم وندرس بود . شپارد در سال ۱۹۷۹ برای نمایش‌نامه “کودک مدفون” برنده جایزه پولیتزر شد.

 در ایران مجموعه داستان “خواب خوب بهشت” (نشر ماهی) به انتخاب و ترجمه امیرمهدی حقیقت از میان داستان های شپارد به فارسی منتشر شده است.

از جمله فیلم‌های سام شپارد به عنوان بازیگر می‌توان به «چیزهای درست»، «بلک‌تورن»، «حماقت برای عشق»، «باندیداس»، «ماگنولیاهای فولادی» یا «پرونده پلیکان» اشاره کرد.

نخستین نمایشنامه‌های شپارد در سال 1964 و در نیویورک به روی صحنه رفتند و به موفقیت‌های چشمگیری هم دست یافتند به‌طوری‌که درهای اوپن تئاتر که دارای بازیگران، کارگردانان و نویسندگان خوب نوگرا است به‌روی او باز شد. به گفته‌ی خودش از این تئاتر مطالب مهمی را آموخت.

اکثر منتقدان سام‌ سپارد را از مهمترین نویسندگان تئاتر آمریکا می‌دانند و حتی در سال 1980 او را بعد از تنسی ویلیامز در میان بهترین (و پرکارترین) نمایشنامه‌نویسان آمریکا قرار دادند.

خروج از نسخه موبایل