نماد سایت درامانقد

آغاز برلیناله با یک انیمیشن/حضور«خوک»،«درساژ»، «هندی و هرمز» و «هجوم» از ایران

درامانقد-سینما: شصت و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین فردا (پنجشنبه) برای اولین بار در تاریخ خود با نمایش یک انیمیشن متفاوت آغاز می شود.

انیمیشن «جزیره سگ‌ها» ساخته وس اندرسون، دومین انیمیشن استاپ موشن از این کارگردان آمریکایی است که داستانش در آینده‌ای نزدیک در ژاپن رخ می‌دهد.

امسال استیون سودربرگ کارگردان آمریکایی نیز با فیلم «نامتعادل» که تمامی با آیفون گرفته شده و کلر فوی بازیگر آن است، در این جشنواره حضور دارد.البته فیلم سودربرگ در بخش خارج از مسابقه به نمایش درمی‌آید.

فیلمی از آلکس پاپ کارگردانی که ماجرای حمله تروریستی آندرس برویک را که به کشته شدن ۶۹ نفر در سال ۲۰۱۱ در نروژ انجامید نیز در جشنواره حضور دارد.

ایزابل هوپر بازیگر نامدار فرانسوی نیز با درامی به نام «ایوا» ساخته بنویی ژاکو به جشنواره می‌آید.

امسال ۲۴ فیلم در بخش مسابقه برلیناله به نمایش درمی‌آید که ۱۹ فیلم از آن میان برای دریافت جایزه خرس طلایی و جوایز خرس نقره‌ای رقابت می‌کنند.

تام تیکور کارگردان ۵۲ ساله آلمانی که پیشتر با فیلم‌های «بهشت» در سال ۲۰۰۲ و «بین‌الملل» در سال ۲۰۰۹ به عنوان فیلم‌های افتتاحیه در جشنواره حضور داشت، امسال ریاست هسئت داوری این رقابت‌ها را برعهده دارد.

بخش ویژه برلیناله نیز نمایش دهنده ۱۲ فیلم است که «کتابفروشی» ساخته ایزابل کوشت فیمساز نامدار اسپانیایی از جمله آنهاست.این فیلم با اقتباس از رمانی نوشته پنه‌لوپه فیتزجرالد که در 1978 منتشر شد، ساخته شده و داستان زنی بیوه با بازی امیلی مورتیمر است که می‌کوشد با افتتاح یک کتاب‌فروشی در یک دهکده ساحلی انگلیسی به موفقیت دست پیدا کند. این فیلم به تازگی در سی و دومین دوره جوایز گویا که از آن به عنوان معادل اسپانیایی اسکار یاد می‌شود، برنده جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه اقتباسی شد.

«خوک» ساخته مانی حقیقی از ایران از حاضران در برلیناله امسال است. به جز «خوک» که در بخش مسابقه بین‌الملل حضور دارد، سه فیلم دیگر ایرانی نیز در جشنواره روی پرده می‌روند. از این میان «دِرساژ» اولین فیلم سینمایی پویا بادکوبه و «هندی و هرمز» ساخته عباس امینی در بخش نسل بالای ۱۴ (۱۴plus ) به نمایش درمی‌آیند. «هجوم» ساخته شهرام مکری نیز در بخش پانوراما دیده خواهد شد.

خروج از نسخه موبایل