درامانقد-سینما: تعطیلات کریسمس یکی از فصول پر سود سینما و صنعت سرگرمی است. اما امسال به دلیل همه گیری ویروس کرونا رکود در دنیای سینما ادامه دارد و این فصل طلایی اکران نیز با تعطیلی و ورشکستکی در گذر است. ورایتی اخیراً گزارش داده است که با موج چهارم کرونا در هنگ کنگ، سینماها به طور کامل تعطیل شده اند و سینمادارها در کریسمس متحمل ضرر بسیاری هستند. به همین علت هم دولت هنگ‌کنگ یارانه‌های نقدی برای ارایه به سینماداران فراهم کرده است.

مقامات مسئول یارانه‌ای به میزان ۱۰۰ هزار دلار هنگ‌کنگ (۱۲۹۰۰ دلار آمریکا) به هر یک از پرده‌های سینما که با مجوز سینمای تجاری مشغول فعالیت هستند می‌پردازند. مبلغی برابر ۲۱ میلیون دلار هنگ‌کنگ (۲.۷ میلیون دلار آمریکا) برای این منظور تامین شده است.

در سال ۲۰۲۰ مقامات سه بار دستور تعطیلی سینماها را صادر کردند و هر بار به این مناسبت یارانه پرداخت کردند. نخستین بار این اتفاق در ماه آوریل افتاد و بار دوم در اکتبر رخ داد.

ویروس کرونا از اواخر نوامبر مسیر صعودی در پیش گرفته و موارد جدیدی که هر روز گزارش می‌شود بیش از ۱۰۰ مورد است. تا ۳۰ دسامبر شهر ۸۶۷۱ مورد مبتلا ثبت کرده که از این میان ۱۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. با تعطیلی‌های اخیر شمار ابتلاها در هفته گذشته تقریباً نصف شد.

سینماهای هنگ‌کنگ تا ۶ ژانویه ۲۰۲۱ بسته باقی می‌مانند. این در حالی است که فروش گیشه در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال پیش‌تر حدود ۷۵ درصد کاهش داشت.

صنعت سرگرمی که یکی از صنایع پرسود در هنگ کنگ است و با اتصال به صنعت توسعه یافته تکنولوژی و بازار دیجیتال در اقتصاد این منطقه تولید قابل توجه ثروت می کرد، با حمایت دولت همچنان امیدوار است که پس از پایان اوج گسترش ویروس کووید به جایگاه پیشین خود بازگردد.