درامانقد-سینما: در شرایطی که کروناویروس باعث تعطیلی سالن‌های سینما در سراسر جهان شد، بازار سینمای شرق آسیا کمتر تحت تأثیر قرار گرفت و برای همین امسال چین توانست برای اولین بار، با پیشی گرفتن از ایالات متحده، بیشترین فروش را به نام خود ثبت کند.

آمار فروش جهانی فیلم‌ها در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار کمتر است. سال گذشته با ۴۲٫۵ میلیارد دلار یک رکورد جدید ثبت شد، درحالی‌که امسال این رقم حدود ۷۰ درصد کمتر از سال ۲۰۱۹ است.

در میان ۱۰ فیلم پرفروش سال، پنج فیلم تولیدات غیرهالیوودی (چینی و ژاپنی) هستند که برای اولین بار این اتفاق می‌افتد. این در حالی است که در سال‌های قبل عموماً تولیدات آمریکای شمالی فهرست پرفروش‌های سال را در اختیار داشتند.

درام جنگی و تاریخی “هشت صد” به کارگردانی گوان هو با بیش از ۴۶۱ میلیون دلار، پرفروش‌ترین فیلم دنیا در سال گذشته میلادی لقب گرفت. داستان این فیلم چینی در شانگهایِ ۱۹۳۷ و در جریان نبرد شانگهای و جنگ دوم چین و ژاپن روی می‌دهد.

 “هشت صد” در حالی امسال با کمتر از نیم میلیون دلار عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال را به خود اختصاص داد که سال گذشته بلاک‌باستر آمریکایی “انتقامجویان: آخر بازی” تولید شرکت‌های دیزنی و مارول با ۲٫۷۹۷ میلیارد دلار فروش در صدر جدول قرار گرفت.

رده دوم جدول نیز در اختیار یک فیلم چینی است: “مردم من، سرزمین من” شامل پنج داستان کوتاه که هفت کارگردان آن را کارگردانی کرده‌اند.

در بین پنج فیلم پرفروش سال تنها دو فیلم آمریکایی به چشم می‌خورد: کمدی اکشن “پسران بد تا همیشه” با بازی ویل اسمیت و مارتین لارنس که با بیش از ۴۲۶ میلیون دلار در رده سوم است و “تِنِت” کریستوفر نولان که با ۳۶۲ میلیون دلار، فیلم چهارم است. انیمه ژاپنی ” دیوکش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن” با ۳۴۰ میلیون دلار، در رده پنجم قرار دارد.

در آمریکای شمالی، “پسران بد تا همیشه” که دو ماه پیش از آغاز پاندمی اکران شد با ۲۰۶٫۳ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم سال شد. در مورد فروش کلی، برابر با آمار باکس آفیس موجو، درآمد حاصل از فروش فیلم‌ها در این بازار با ۸۱ درصد کاهش فروش در مقایسه با سال گذشته به حدود ۲٫۱ میلیارد دلار رسید. در ۲۰۱۹، سینماها در آمریکا درمجموع ۱۱٫۳ میلیارد دلار فروختند که سومین فروش برتر (سال ۲۰۱۸ با ۱۱٫۹ میلیارد دلار یک رکورد حاصل شد) در تاریخ این بازار بود.

آخرین بار که مجموع فروش فیلم‌ها در آمریکای شمالی زیر سه میلیارد دلار شد، در ۱۹۸۳ بود، زمانی که “جنگ‌های ستاره‌ای: اپیزود شش – بازگشت جدای” پرفروش‌ترین فیلم سال شد. امسال تا چند روز مانده به پایان سال، ۴۴۴ فیلم اکران شدند، درحالی‌که سال پیش این رقم ۹۱۰ بود، ضمن این که بسیاری از فیلم‌های مهم به تشخیص پخش‌کننده‌ها اکران نشدند.

جدول ۱۰ فیلم پرفروش جهان در سال ۲۰۲۰

رده

نام فیلم

فروش جهانی (دلار)

فروش در آمریکای شمالی (دلار)

فروش در سطح بین‌المللی (دلار)

پخش‌کننده

۱

«هشت صد»

(The Eight Hundred)

۴۶۱٫۳۳۹٫۵۲۸

۳۷۲٫۷۵۵

۴۶۰٫۹۶۶٫۷۷۳

سی‌ام‌سی پیکچرز هولدینگز

۲

«مردم من، سرزمین من»

(My People, My Homeland)

۴۵۸٫۳۹۷٫۵۵۷

چاینا لاین فیلم دیستریبیوشن

۳

«پسران بد تا همیشه»

(Bad Boys for Life)

۴۲۶٫۵۰۵٫۲۴۴

۲۰۶٫۳۰۵٫۲۴۴

۲۲۰٫۲۰۰٫۰۰۰

سونی پیکچرز

۴

«تِنِت»

(Tenet)

۳۶۲٫۲۰۹٫۰۰۰

۵۷۹٫۰۹٫۰۰۰

۳۰۴٫۳۰۰٫۰۰۰

برادران وارنر

۵

«دیوکش: فیلم کیمتسو نو یائیبا: قطار موگن»

(Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba the Movie: Mugen Train)

۳۴۰٫۱۷۳٫۲۰۸

توهو / انیپلکس (سونی میوزیک جپن)

۶

 «سونیک خارپشت»

(Sonic the Hedgehog)

۳۱۰٫۶۶۹٫۸۵۶

۱۴۶٫۰۶۶٫۴۷۰

۱۶۴٫۶۰۳٫۳۸۶

پارامونت

۷

 «دولیتل»

(Dolittle)

۲۴۶٫۱۷۴٫۷۶۳

۷۷٫۰۴۷٫۰۶۵

۱۶۹٫۱۲۷٫۶۹۸

یونیورسال

۸

«جیانگ زیا»

(Jiang Ziya)

۲۴۳٫۸۴۳٫۱۰۵

بیجینگ اینلایت پیکچرز

۹

«پرندگان شکاری»

(Birds of Prey)

۲۰۱٫۸۵۸٫۴۶۱

۸۴۱٫۵۸٫۴۶۱

۱۱۷٫۷۰۰٫۰۰۰

برادران وارنر

۱۰

«ایثار»

(Sacrifice)

۱۷۰٫۷۳۰٫۰۰۰

بیجینگ اینلایت پیکچرز