درامانقد-تجسمی: ایام، یکی از معتبرترین و جریان‌سازترین گالری‌های خاورمیانه سال ۲۰۲۱ را با نمایش اختصاصی آثار افشین پیرهاشمی آغاز می‌کند.

افشین پیرهاشمی، نقاش صاحب‌نام ایرانی در سالیان گذشته بارها به عنوان یکی از ۵۰۰ هنرمند پرفروش دنیا توسط آرت پرایس مورد ستایش قرار گرفت.

پیرهاشمی توسط نشریه هافینگتون‌پست آمریکا در زمره شش هنرمندی انتخاب شد که در خاورمیانه الهام بخش هستند، به تازگی در فهرست مشترک «آرت‌پرایس» و «فیاک» نیز نام پیرهاشمی در زمره هزار هنرمند برتر قرن ۲۱  عنوان شد؛ به این فهرست تنها هشت هنرمند ایرانی راه یافتند. این فهرست در توضیح انتخاب پیرهاشمی نوشته است ۴۲ اثر از این هنرمند بین‌المللی ایران در حراج‌ها فروخته شده و مجموع قیمت آثارش ۱/۳ میلیون دلار بوده است. بالاترین قیمت چکش‌خورده برای تابلوهای او ۵۵۴ هزار دلار است.  اهمیت این رتبه زمانی بیشتر نمود می‌یابد که بدانیم «آرت‌پرایس»، نقشی استراتژیک در ارایه بانک اطلاعات هنرمندان دنیا دارد و از سال ۱۷۰۰ میلادی با رصد بیش از صد میلیون کار هنری تحلیل‌هایی به مارکت جهانی هنر ارائه می‌کند که نقشه راه خوانده می‌شود؛ لیست ماندگار ۱۰۰۰ هنرمند برتر قرن بیست و یکم از میان بیش از ٥٠٠ هزار هنرمند فعال در بازار هنر سراسر جهان منتخب شده‌ است.

نمایشگاه تازه افشین پیرهاشمی با نمایش مجموعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ نقاشی شده‌اند در گالری ایام دبی برپا می‌شود؛ ایام گالری که این روزها به مرکز ثقلی برای نمایش هنر پیشرو خاورمیانه بدل شده، در سال ۲۰۰۶ در دمشق افتتاح شد و اکنون شعبه‌هایی را در بیروت،‌ دبی، لندن و جده تاسیس کرده است. خالد و حشام سماوی، موسسان این گالری، در ابتدا به دنبال پیشبرد هنر معاصر در سوریه بودند، اما افزودن شعب جدید سبب گسترش فعالیت هنری آن‌ها در سراسر خاورمیانه، اروپا و آمریکا شد. گالری ایام علیرغم وجود جنگ همچنان شعبه خود در دمشق را باز نگه داشته و سکویی بلند برای معرفی چهره‌های مهم و تثبیت شده هنر خاورمیانه در سراسر دنیا است. گالری ایام دبی در DIFC در مرکز تجارت جهانی، یکی از ارکان قدرت در بازار هنر خاورمیانه است و با تاسیس حراج خانه و برپایی نمایشگاه‌های موفق در لندن و نیویورک، ویترین باشکوه از پیشرفت هنر معاصر خاورمیانه است که توسط مهم‌ترین موزه‌ها ، دیلرها و مجموعه داران هنری رصد و بررسی می‌شود.

آثار افشین پیرهاشمی بارها در لندن ، میلان، مرکز مریدین واشنگتن، گالری الون هالند لندن، موزهٔ هنرهای معاصر تهران … به نمایش درآمده است؛ گالری ایام هم در سال ۲۰۱۳ نمایشگاهی از آثار پیرهاشمی در شعبه دبی و آوریل ۲۰۱۴ نمایشگاه متفاوتی از او در شعبه لندن خود بر پا کرده است.

 

تصویر اصلی مطلب مربوط به یکی از آثار پیشین افشین پیرهاشمی است که در گالری ایام ب نمایش گذاشته شد.