درامانقد-سینما: اسامی برندگان بخش‌های اصلی سی و سومین دوره جوایز فیلم اروپا شنبه‌شب به‌صورت آنلاین از برلینِ آلمان اعلام شدند.

«یک دور دیگر» تازه‌ترین ساخته توماس وینتربرگ کارگردان دانمارکی با دریافت چهار جایزه بهترین فیلم، کارگردانی، بازیگر مرد (مس میگلسن) و فیلمنامه‌نویسی (وینتربرگ و توبیاس لیندهولم) فاتح این دوره از جوایز فیلم اروپا شد. این فیلم نماینده دانمارک در بخش فیلم بلند بین‌المللی اسکار نیز هست.

تازه‌ترین ساخته وینتربرگ درباره چهار دوست است که همگی معلم‌ دبیرستان هستند. آنها قصد دارند نظریه‌ای را امتحان کنند که در آن با نگه داشتن یکی سطح ثابت از الکل در خون خود، زندگی‌شان را بهبود ببخشند. «یک دور دیگر» یکی از فیلم‌های بخش رسمی جشنواره کن امسال بود که به خاطر شیوع کووید-۱۹ برگزار نشد. اولین نمایش جهانی فیلم در جشنواره تورنتو بود و در ادامه در جشنواره فیلم لندن جایزه فیلم برگزیده تماشاگران را برد. آخرین ساخته وینتربرگ همچنین در جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین برنده سه جایزه شامل جایزه بهترین بازیگر مرد برای چهار بازیگر اصلی فیلم ازجمله مس میگلسن شد.

جایزه بهترین مستند اروپا نیز به «گروهی»(Collective) ساخته الکساندر ناناو رسید. این فیلم که تولید مشترک رومانی و لوکزامبورگ است، به نمایندگی از رومانی در بخش اسکار فیلم بلند بین‌المللی رقابت می‌کند. «گروهی» سال گذشته در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم ونیز روی پرده رفت و بعدها در جشنواره‌های فیلم تورنتو، ساندنس، سان فرانسیسکو، گوته‌بورگ و چند جشنواره بین‌المللی دیگر نیز نمایش داده شد.

این مستند درباره گروهی خبرنگار است که وقتی بعد از یک آتش‌سوزی فاجعه‌بار در کلوپ موسیقی، بیشتر قربانیان سوختگی در بیمارستان‌ها بر اثر زخم‌هایی اساساً غیرکشنده می‌میرند، برای پرده برداشتن از فساد گسترده در سیستم بهداشت و درمان رومانی و دیگر مؤسسات وارد عمل می‌شوند.

آکادمی فیلم اروپا برگزیدگان این دوره جوایز خود را از ۸ تا ۱۲ دسامبر (۱۸ تا ۲۲ آذر) در قالب یک مجموعه برنامه آنلاین معرفی کرد. در روزهای گذشته اسامی برندگان بخش‌های فنی، همین‌طور بخش‌هایی چون بهترین کمدی و بهترین فیلم بلند انیمیشن اعلام شد.

بیش از ۳۸۰۰ عضو آکادمی فیلم اروپا برندگان اصلی سی‌ و سومین دوره جوایز فیلم اروپا را انتخاب کردند. برندگان بخش‌های فنی شامل بهترین فیلمبردار، تدوین‌گر و… با رأی یک هیئت داوری انتخاب شدند.

در فاصله ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، سه برنده جایزه بهترین فیلم اروپا شامل «عشق» به کارگردانی میشائل هانکه، «زیبایی بزرگ» به کارگردانی پائولو سورنتینو و «ایدا» به کارگردانی پاول پاولیکوفسکی، جایزه اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی را هم دریافت کردند. سال گذشته کمدی تاریخی «سوگلی» به کارگردانی یورگوس لانتیموس کارگردان یونانی که در ۹ رشته شانس دریافت جایزه را داشت، برنده هشت جایزه ازجمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان شد.

فهرست کامل برندگان سی‌ و سومین دوره جوایز فیلم اروپا به این شرح است:

بهترین فیلم اروپا: «یک دور دیگر» (Another Round) به کارگردانی توماس وینتربرگ (دانمارک/هلند/سوئد)

دیگر نامزدها: «برلین الکساندرپلاتس» (Berlin Alexanderplatz) به کارگردانی برهان قربانی (آلمان/هلند) / «بدن مسیح» (Corpus Christi) به کارگردانی یان کوماسا (لهستان/فرانسه) / «مارتین ایدن» (Martin Eden) به کارگردانی پیترو مارچلو (ایتالیا/فرانسه) / «پرنده رنگین» (The Painted Bird) به کارگردانی واتسلاو مارهول (جمهوری چک/اسلواکی/اوکراین) / «اوندینه» (Undine) به کارگردانی کریستیان پتزولد (آلمان/فرانسه)

بهترین کارگردان اروپا: توماس وینتربرگ برای «یک دور دیگر»

دیگر نامزدها: آگنیشکا هولاند برای «شارلاتان» (Charlatan) (جمهوری چک/ایرلند/لهستان/اسلواکی) / یان کوماسا برای «بدن مسیح» / پیترو مارچلو برای «مارتین ایدن» / فرانسوا اوزون برای «تابستان ۸۵» (Summer of 85) (فرانسه/بلژیک) / ماریا سودهال برای «امید» (Hope) (نروژ و سوئد)

بهترین بازیگر زن اروپا: پائولا بیر برای «اوندینه»

دیگر نامزدها: ناتالیا برژنایا برای «دائو. ناتاشا» (DAU. Natasha) (آلمان/اوکراین/بریتانیا/روسیه) / آندریا برائین هوویگ برای «امید» / آنه دال تورپ برای «چارتر» (Charter) (سوئد/دانمارک/نروژ) / نینا هوس برای «خواهر کوچک من» (My Little Sister) (سوئیس) / مارتا نیه‌تو برای «مادر» (Mother) (اسپانیا/فرانسه)

بهترین بازیگر مرد اروپا: مس میگلسن برای «یک دور دیگر»

دیگر نامزدها: بارتوش بیه‌لنیا برای «بدن مسیح» / گوران بوگدان برای «پدر» (The Father) (صربستان/آلمان/فرانسه/کرواسی/اسلوونی/بوسنی و هرزگوین) / لوکا مارینلی برای «مارتین ایدن» / الیو جرمانو برای «پنهان ‌شده» (Hidden Away) (ایتالیا) / ویگو مورتنسن برای «سقوط» (Falling) (بریتانیا/کانادا/دانمارک)

بهترین فیلمنامه‌نویس اروپا: توماس وینتربرگ و توبیاس لیندهولم برای «یک دور دیگر»

دیگر نامزدها: برهان قربانی و مارتین بنکه برای «برلین الکساندرپلاتس» / کوستا-گاوراس برای «بزرگسالان در اتاق» (Adults in the Room) (فرانسه/یونان) / دامیانو دینوچنتزو و فابیو دینوچنتزو برای “قصه‌های بد” (Bad Tales) (ایتالیا/سوئیس) / پیترو مارچلو و مائوریتزو برائوچی برای “مارتین ایدن” / ماتئوش پاتسه‌ویچ برای “بدن مسیح”

بهترین مستند اروپا: «گروهی» (Collective) به کارگردانی الکساندر ناناو (رومانی/لوکزامبورگ)

دیگر نامزدها: «آکاسا، خانه من» (Acasa, My Home) به کارگردانی رادو چورنی‌چوک (رومانی/آلمان/فنلاند) / «گوندا» (Gunda) به کارگردانی ویکتور کوساکوفسکی (نروژ/آمریکا) / «فرار سعودی» (Saudi Runaway) به کارگردانی سوزانه رگینا مویرس (سوئیس) / «دختر کوچک» (Little Girl) به کارگردانی سباستین لیفشیتز (فرانسه) / «غار» (The Cave) به کارگردانی فراس فیاض (دانمارک/آلمان/آمریکا/قطر)

جایزه فیپرشی – بهترین کشف اروپا: «تنها» (Sole) به کارگردانی کارلو سیرونی (ایتالیا/لهستان)

دیگر نامزدها: «ماه کامل» (Full Moon) به کارگردانی نرمین هامزاگیچ (بوسنی و هرزگوین) / «گاگارین» (Gagarin) به کارگردانی فانی لیاتار و ژرمی ترویی / «غریزه» (Instinct) به کارگردانی هالینا رین (هلند) / «ایساک» (Isaac) به کارگردانی یورگیس ماتولویسیوس (لیتوانی) /  «Jumbo» به کارگردانی زویی ویتاک (فرانسه/بلژیک/لوکزامبورگ)

برندگانی که اسامی آن‌ها تا پیش از شنبه‌شب اعلام شد:

بهترین کمدی اروپا: ضربه بزرگ «The Big Hit» به کارگردانی امانوئل کورکول (فرانسه)

دیگر نامزدها: «خانم‌های فولادی» (Ladies of Steel) به کارگردانی پاملا تولا (فنلاند) / «مزایای سفر با قطار» (Advantages of Travelling by Train) به کارگردانی آریتس مورنو (اسپانیا)

بهترین فیلم بلند انیمیشن اروپا: «جوزپ» (Josep) به کارگردانی آئورل (فرانسه/بلژیک/اسپانیا)

دیگر نامزدها: «مصیبت: کودکی مارتا جین کاناری» (Calamity: A Childhood of Martha Jane Cannary) به کارگردانی رمی شایه (فرانسه/دانمارک) / «دماغ یا توطئه تکروها» (The Nose or the Conspiracy of Mavericks) به کارگردانی آندری خژانوفسکی (روسیه) / «کلاوس» (Klaus) به کارگردانی سرهیو پابلوس (اسپانیا)

بهترین فیلم کوتاه اروپا: «همه گربه‌ها در تاریکی، خاکستری هستند» (All Cats Are Grey in the Dark) به کارگردانی لاسه لیندر (سوئیس)

دیگر نامزدها: «Genius Loci» به کارگردانی آدرین مریژو (فرانسه) / «گذشته کامل» (Past Perfect) به کارگردانی ژرژه ژاکومی (پرتغال) / «خورشید کاذب» (Sun Dog) به کارگردانی دوریان یسپرس (بلژیک/روسیه) / «Uncle Thomas: Accounting for the Days» به کارگردانی هژینا پسوا (پرتغال/کانادا/فرانسه)

بهترین فیلمبردار اروپا: ماتئو کوکو برای «پنهان ‌شده» (ایتالیا)

بهترین آهنگساز اروپا: داشا دائویینخائر برای «برلین الکساندرپلاتس» (آلمان/هلند)

بهترین تدوین‌گر اروپا: ماریا فانتاستیکا والموری برای «یک بار دیگر رخنه کنیم» (Once More Unto the Breach) (ایتالیا)

بهترین طراح صحنه اروپا: کریستینا کازالی برای «سرگذشت شخصی دیوید کاپرفیلد» (The Personal History of David Copperfield) (بریتانیا/آمریکا)

بهترین طراح لباس اروپا: اورزولا پاتزاک برای “پنهان ‌شده” (ایتالیا)

بهترین طراح مو و چهره‌پردازی اروپا: یولاندا پینیا، فلیکس تِرِرو و ناچو دیاز برای “سنگر بی‌پایان” (The Endless Trench) (اسپانیا/فرانسه)

بهترین طراح صدا اروپا: یولاند دوکارسن برای «دختر کوچک» (فرانسه)

جایزه سرپرست جلوه‌های تصویری اروپا: اینیاکی ماداریاگا برای برای «سکو» (The Platform) (اسپانیا)

جایزه تولید مشترک اروپا  جایزه یوروایمیجز: لوییز اوربانو تهیه‌کننده فیلم پرتغالی

جایزه فیلم دانشگاهی اروپا: «فرار سعودی» به کارگردانی سوزانه رگینا مویرس (سوئیس)

جایزه آکادمی فیلم اروپا برای داستانگویی نوآورانه: مارک کازینز برای مستند «زنان فیلم می‌سازند: یک فیلم جاده‌ای جدید از طریق سینما» (Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema) (بریتانیا)

منبع: هنر آنلاین