درامانقد-سینما: سالن‌های سینما و تئاتر، مکان‌های برگزاری کنسرت‌ و موزه‌ها و  گالری‌های یکی از مهمترین مراکز مشهور هنر دنیا تا اوایل ژانویه همچنان بسته خواهند ماند.

طبق گفته ژان کاستکس نخست وزیر فرانسه سینماها و تئاترهای فرانسه که انتظار می‌رفت از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) دوباره باز شوند حداقل تا ۷ ژانویه (۱۸ دی) بسته می‌مانند.

نخست‌وزیر فرانسه همچنان تإکید کرد: تعداد مبتلایان به کرونا رو به کاهش نیست و ما می‌دانیم دوران تعطیلات سال نو میزان ریسک را بالا می‌برد. برای همین نمی‌توانیم گاردمان را پایین بیاوریم.

وی همچنین با دردناک خواندن این تصمیم افزود: می‌دانم متخصصان بخش فرهنگی چقدر داشتند خود را آماده می‌کردند تا از ۱۵ دسامبر کارشان را دوباره شروع کنند. اما اگر اجازه دهیم با بازگشایی وسوسه شویم وضعیت سلامت مردم در ژانویه بدتر خواهد شد.

پیشتر امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه ۲۴ نوامبر گفته بود اگر موارد ابتلا به کرونا به ۵ هزار مورد در روز کاهش یابد و ۲۵۰۰ تا ۳ هزار نفر در بخش مراقبت‌های ویژه باشند کشور می‌تواند از ۱۵ دسامبر از قرنطینه بیرون بیاید. اما فقط در روز ۷ دسامبر حدود ۱۰ هزار مورد ابتلای جدید گزارش شده است.

سینماها از ۳۰ اکتبر بسته شده‌اند و در حالی که آماده بودند تا ظرف چند روز آینده دوباره درهایشان را باز کنند اکنون با این خبر روبرو شده‌اند.

در همین حال سخنگوی انجمن ملی نمایشگاه‌داران فرانسه یادآوری کرده که میزان مبتلایان به کرونا در دوره‌ای که سالن‌ها باز بودند یعنی از ۲۲ ژوئن تا ۳۰ اکتبر افزایش نیافته‌است. سالن‌های نمایش از اواسط مارس تا اواخر ژوئن با قرنطینه اول فرانسه، بسته بودند.