درامانقد-سینما: کیم کی-دوک کارگردان شهیر کره‌ای در 59 سالگی بر اثر ابتلا به کرونا، در لتونی درگذشت.

این کارگردان اهل کره جنوبی که برای خرید خانه در یورمالا، یکی از شهرهای لتونی و اخذ اقامت این کشور به آنجا سفر کرده بود، در جلسه‌ای که برای امور اداری داشت شرکت نکرد و این موجب نگرانی درباره او شد. بی‌خبری از کی-دوک موجب شد که دوستان و همکاران او در لتونی به جستجو در بیمارستان‌ها بپردازند و او را در حالی که از کرونا درگذشته بود پیدا کنند. مرگ کیم کی-دوک را مترجم او نیز تأیید کرده است.

کارگردان فیلم «پیِتا» که جوایز متعددی از جشنواره‌های بزرگی چون کن، برلین و بیشتر از همه ونیز دریافت کرده بود، در سال ۱۹۹۶ کارگردانی را شروع کرد و اولین فیلمش را به نام «کروکودیل» با الهام از زندگی خود ساخت. خشونت عریان، تصویرگری سویه‌های پنهان روان و ناآرامی‌های غرایز انسان، از جمله موضوعات مورد علاقه کیم کی-دوک در آثارش بود. او همچنین در بسیاری از فیلم‌های خود به مسائل بومی و باورهای سنتی کشورش پرداخت و آنها را دستمایه درام‌هایی جنایی و مدرن گردانید.

از جمله آثار شاخص کیم کی-دوک می توان به آدرس نامعلوم (۲۰۰۱)، پسر بد (۲۰۰۱)، بهار، تابستان، پاییز، زمستان …و بهار» (۲۰۰۳)، منزل خالی(۲۰۰۴)،تعظیم( ۲۰۰۵)، کمان (۲۰۰۵)،زمان(۲۰۰۶)، رویا(۲۰۰۸)، آمین (۲۰۱۱)، تور (۲۰۱۶)، انسان، فضا، زمان و انسان (۲۰۱۸) و دیزالو (۲۰۱۹) اشاره کرد.