درامانقد-سینما: دبیر سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر از احتمال حضور بعضی فیلم‌هایی که پیش از این در رویدادهای خارجی شرکت کرده‌اند، در جشنواره فیلم فجر خبر داد؛ البته به شرطی که شورای سیاستگذاری موافقت کند.

 جشنواره فیلم فجر براساس آیین‌نامه خود هر سال فیلم‌هایی را می‌پذیرد که نخستین نمایش آنها در این رویداد انجام شود، اما نامشخص بودن زمان و شیوه برگزاری جشنواره فیلم فجر سبب شد امسال فیلم‌های متعددی پیش از برگزاری این رخداد در دیگر جشنواره‌ها شرکت نمایند.  فیلم‌های  «نامو» نادر ساعی‌ور، «من اینجا هستم» عباس امینی، «نجیبه» مصطفی گندم کار، «گورکن» کاظم ملایی، «جنایت بی‌دقت» شهرام مکری، «دشت خاموش» احمد بهرامی، «بندر بند» منیژه حکمت، «خط فرضی» فرنوش صمدی، «گربه سیاه» کریم امینی، «کلاغ‌ها» نقی نعمتی، «بی سر» کاوه سجادی‌حسینی، «انیما» رضا گلچین، «مهاجر کوچولو» بتین قبادی، «مجبوریم» رضا درمیشیان، «تی‌تی» آیدا پناهنده، «بوتاکس» کاوه مظاهری و «شیطان وجود ندارد» محمد رسول‌اف از جمله آثاری هستند که تا به حال در جشنواره های خارجی نمایش داده شدند و برخی از آنها موفقیت های چشمگیری نیز به دست آورده اند.

در این بین «دشت خاموش» سال قبل متقاضی جشنواره فجر بود که پذیرفته نشد و امسال جایزه بهترین بخش‌ افق‌های جشنواره ونیز را گرفت.

اما با توجه به اینکه امسال هیات انتخابی در جشنواره وجود ندارد و این رویداد در شرایطی استثنایی برگزار می‌شود، آیا نمی‌توان استثنایی برای این فیلم‌ها قائل شد، همانطور که سال 97 برای «روزهای نارنجی» این استثنا صورت گرفت؟ به خصوص که احتمالاً حضور بخشی از این آثار به گرما و رونق جشنواره کمک قابل توجهی خواهند کرد.

محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیر جشنواره فیلم فجر به خبرگزاری ایسنا در این باره گفته است: به دلیل آنکه چنین تقاضایی از سوی دوستان به رییس سازمان سینمایی هم مطرح شده، قرار براین است که موضوع را دوباره در شورای سیاست‌گذاری مطرح کنیم و اگر شورا موافق بود می‌توانیم اطلاعیه دهیم و این مورد را اعلام کنیم؛ اما اگر شورا موافق نبود طبیعتا طبق آنچه مصوب شده این فیلم‌ها نمی‌توانند در جشنواره فجر باشند.

وی تاکید کرد که یک اصل مهم برای حضور هر فیلمی در جشنواره داشتن پروانه نمایش است.

 

منبع: ایسنا