درامانقد-تئاتر: کتاب «فراموش شدگان خیابان لاله‌زار» نوشته پیمانی شیخی به عنوان ششمین کتاب از این نویسنده و پژوهشگر، توسط نشر غنچه منتشر شد.

این کتاب در گام نخست از طریق سایت همبودگاه بصورت اینترنتی از روز شنبه ۲۲ آذرماه در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.

کتاب «فراموش شدگان خیابان لاله‌زار» به معرفی هنرمندان نام‌آور تئاتر ایران زمین که طی دهه‌های ده، بیست و سی فعالیت داشتند، می‌پردازد.

اسماعیل مهرتاش، اصغر تفکری، رفیع حالتی، سیدعلی نصر، صادق بهرامی، عبدالحسین نوشین، غلامحسین نقشینه، معزالدیوان فکری ارشاد، نصرت‌الله محتشم و هوشنگ سارنگ، ۱۰ هنرمندی هستند که به فعالیت‌های هنری آن‌ها در کتاب «فراموش‌شدگان خیابان لاله‌زار» پرداخته شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «به نام او که مهربانترین مهربانان است. آئین سپاسگزاری یکی از خصائل شاخص نیاکان ما بوده که زندگی ماشینی این روزگار موجب کمرنگ شدن آن شده و در روابط اجتماعی شاهد نواسانات این خصلت نیکو و پسنده هستیم.

کتاب فراموش‌شرگان خیابان لاله‌زار به منظور قدردانی از پیشگامان نخستین تئاتر ایران زمین به نگارش درآمده و این نخستین جلد این کتاب است که زندگی هنری تعدادی از هنرمندان نامدار، صاحب اندیشه، موثر و مهم تئاتر ایران را مرور می‌کند. کسانیکه اساتید پیشکسوتانی محسوب می‌شوند که نسل امروز آن‌ها را می‌شناسد و با یاری پروردگار در جلدهای آتی این کتاب زندگی بخش دیگری از این هنرمندان مرور می‌شود.

بدانیم که چنانچه تاریخ و بزرگانمان را فراموش کنیم، امیدی به آینده‌ای روشن و پرمهر نخواهد بود. با قدردانی از گذشتگان، به فرزندانمان قدردانی و مهر بیاموزیم، شاید روزگاری از ما قدردانی کردند.»

دو جلد کتاب «خاطره بازی پیشکسوتان تئاتر»، «قصه‌های آقاجان»، «تماشاخونه‌های طهرون» و «طهرون، خاطرات آقاجان و قصه‌های کوتاه» از دیگر آثار پیمان شیخی هستند.