درامانقد-سینما: از چادویک بوزمن فقید و وایولا دیویس برنده جایزه اسکار، که هر دو امسال در فیلم «ریشه‌ی سیاه ما رینی» درخشیدند، در مراسم  اهدای جوایز گاتهام که به سینمای مستقل اختصاص دارد، تقدیر خواهد شد.

«ریشه‌ی سیاه ما رینی» به کارگردانی جورج سی ولف بر اساس نمایشنامه مشهور و برجسته ای به همین نام از آگوست ویلسون ساخته شده‌ است. این فیلم به تهیه کنندگی دنزل واشینگتن، تاد بلک و دنی ولف در مورد زندگی «مادر بلوز» ما رینی است که صدا و سبک فرهنمند او در اوایل قرن بیستم به عنوان پشتوانه و دلگرمی سیاه پوستان خسته از تبعیض نژادی شناخته بود.

سی امین سال برگزاری جوایز گاتهام که ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱ رخ خواهد داد، به صورت زنده و آنلاین در برنامه‌ای که ترکیبی از برنامه‌های حضوری و مجازی است برگزار می‌شود.

جفری شارپ مدیر فیلمسازان مستقل از چادویک بوزمن که به تازگی بر اثر سرطان درگذشت به عنوان بازیگری با استعدادی باورنکردنی یاد کرد که تاثیرش بر پرده بزرگ هرگز فراموش نخواهد شد.

در همین حال از وایولا دیویس نیز به عنوان قدرتی در دل صنعت سینما یاد کرد که با بازی در فیلم‌هایی که از نظر فرهنگی دربرگیرنده و تاثیرگذار هستند در ۲ دهه اخیر درخشیده است.

وی افزود: نقش‌آفرینی بوزمن و دیویس در کنار هم در فیلم «ریشه‌ی سیاه ما رینی» موجب شد تا برای نخستین بار جوایز گاتهام قصد کند به بازیگران یک فیلم 2 جایزه بازیگری را اهدا کند.

بوزمن که تابستان امسال بر اثر سرطان روده جان باخت اولین نقش آفرینی‌اش را در «اکسپرس» انجام داد و بعد در فیلم «۴۲» در نقش یک بازیکن بیسبال ظاهر شد و در فیلم بعدی‌اش در نقش جیمز براون خواننده جلوی دوربین رفت و در فیلم «مارشال» در نقش قاضی عالی نقش‌آفرینی کرد. وی با بازی در «پلنگ سیاه» یک بار دیگر درخشید و بعد در «۵ هم‌خون» اسپایک لی ظاهر شد.

وایولا دیوس نیز جایزه اسکار و گلدن گلوب را برای بازی در فیلم «حصارها» ساخته دنزل واشینگتن در کارنامه دارد. او برای بازی در «کمک» ساخته تیت تیلور و «شک» پاتریک شنلی هم نامزدی اسکار و هم گلدن گلوب را کسب کرد. او یک جایزه امی هم برای بازی در سریال «چطور از دست قاتل خلاص شویم» در کارنامه دارد.

نمایشنامه «ریشه‌ی سیاه ما رینی» که روی فعالیت و زندگی ما رینی در سال ۱۹۲۷ در شیکاگو متمرکز است با ترجمه زهرا ماحوزی و به همت نشر بیدگل به فارسی نیز منتشر شده است.

منبع:مهر