درامانقد-تجسمی: یکی از نخستین‎ نقاشی‌های آبرنگ  ونسان ون‌گوگ در یک حراجی به فروش گذاشته می‌شود.

 تابلو نقاشی «آسیاب بادی در نزدیکی لاهه» ـ اثر این نقاش افسانه ای در نیویورک به حراج گذاشته می‌شود.

این تابلو نقاشی که در جولای سال ۱۸۸۲ خلق شده است، از نخستین‌ نقاشی‌های آبرنگ این هنرمند پست امپرسیونیست به شمار می‌رود و قرار است در هشتم دسامبر با قیمت ابتدایی ۲ الی ۳ میلیون دلار به فروش برسد.

از نکات جالب توجه در این نقاشی ساختارشکنی ظریف آن در بازنمایی آسیاب‌های بادی است. با اینکه پیش از آن زمان آسیاب‌های بادی سوژه‌ای رایج در نقاشی‌های منظره هلندی بود اما نکته‌ای که این نقاشی آبرنگ ون‌گوگ را از سایر آثار مشابه متمایز می‌کند، حذف کردن قسمت بالایی آسیاب بادی و تلاش برای جلب توجه مخاطب به زمین و انسان‌ها است.

گمان می‎‌رود دو شخصیتی که بیرون از ساختمان به تصویر کشیده شده باشند خود نقاش و برادرش «تئو» باشند.

نقاشی «آسیاب بادی در نزدیکی لاهه» فقط یک بار در سال ۱۹۶۱ در نمایشگاهی واقع در آمستردام به نمایش گذاشته شد. این اثر که همواره در مجموعه‌های خصوصی دور از چشم مردم نگهداری شده است در سال ۱۹۸۴ در حراجی ساتبیز به یک مجموعه‌دار ساکن نیویورک فروخته شد.

در سال ۲۰۱۵ این اثر در حراجی کریستیز به قیمت ۳.۶ میلیون دلار فروخته شد.

«ونسان ون‌گوگ» ـ نقاش نامدار هلندی ـ اکنون به‌ عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پست امپرسیونیسم شناخته می‌شود. او در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ در ایالت برابانت هلند نزدیک مرز بلژیک به دنیا آمد. برخی از مشهورترین کارهای او در سه سال پایانی عمرش خلق شدند.

منبع: ایسنا