درامانقد-سینما: بیش از ۴۰۰ اثر دوران‌های مختلف درخشندگی و یکه تازی سینمای ایتالیا در جهان، با همکاری دو کمپانی تیتانوس و آرای‌آی بازیابی، تصحیح کیفیت و بازتوزیع جهانی می‌شوند.

در توافق‌نامه که بین این ۲ کمپانی امضاء شده است، بازسازی و حفظ فیلم‌های محفوظ در آرشیو تیتانوس که به عنوان گنجینه‌ای از کارهای استادان سینمای ایتالیا محسوب می‌شوند انجام خواهد شد. در این لیست آثار هنرمندان بی همتایی چون ویسکونتی، فدریکو فلینی، فرانچسکو رزی، داریو آرجنتو و ماریو باوا به چشم می‌خورد.

روکو و برادرانش-لوچینو ویسکونتی

با اینکه بیشتر علاقه مندان سینمای ایتالیا را با نئورئالیسم و فیلمسازان طلایی آن موج می شناسند، اما این مجموعه شامل فیلم‌های کلاسیکی که خیلی از آنها این روزها بندرت دیده می‌شوند نیز هست، آثاری با بازی ستارگانی چون جینا لولوبریجیدا، آلبرتو سوردی، مارچلو ماسترویانی، سوفیا لورن، کلودیا کاردینالهو…

شرکت فیلمسازی تیتانوس در سال ۱۹۰۴ توسط گوستاوو لومباردو تاسیس شد و در دهه ۱۹۶۰ با مترو گلدوین مایر همکاری کرد. این کمپانی پس از تولید «پلنگ» در سال ۱۹۶۳ با بازی آلن دلون و کاردیناله که بودجه ساختش خیلی بیشتر از برنامه پیش‌بینی شد، بتدریج فعالیتش کاهش یافت و در دهه ۱۹۸۰ تولیداتش بسیار کم شد و بیشتر برای تلویزیون به تولید پرداخت.

کلاهبردار-فدریکو فلینی

در کنار آثار کلاسیک فیلم‌های مشهوری مثل «نان، عشق و رویاها» ساخته لوئیجی کومنچینی، «روکو و برادرانش» ساخته ویسکونتی، «کلاهبردار» از فیلم‌های اولیه فلینی و «شغل» نخستین ساخته ارمانو اولمی در کنار «پدیده»، «گربه‌ای با ۹ دم» و «پرنده با پرهای کریستال» از کارهای داریو آرجنتو در این مجموعه جای دارند.

پرنده با پرهای کریستال-داریو آرجنتو

از این مجموعه تاکنون ۱۷۴ عنوان بازیابی، مرمت و با کیفیت عالی در اختیار کمپانی آرای‌آی قرار گرفته است.

اکنون بازسازی ۲۹ فیلم دیگر در دست اجراست که «من مگالیاری» ساخته فرانچسکو رزی و «دختری با چمدان» به کارگردانی والریو زورلینی از جمله آنها هستند.

*تصویر اصلی مطلب متعلق به فیلم «شغل» ساخته ارمانو اولمی در سال 1961 است.