درامانقد-موسیقی: ویک‌اند(Weekend) ستاره سبک R&B که یکی از موفق ترین آلبوم‌های امسال را ارائه کرده است جوایز گرمی را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

او که تا به حال سه بار برنده جایزه گرمی شده است در توئیتی گرمی را به فساد متهم کرد. این نظر ساعاتی پس از اعلام نامزدهای مراسم 2021 اعلام شد و ویک اند پس از آن گفت: “شما به من، طرفدارانم و شفافیت در این صنعت مدیون هستید …”

پس از ساعتها، که شامل تک آهنگ های پر مخاطبی چون Heartless ، Light Blinding Lights، In Your Eyes و Save Your Tears بوده است، یکی از بزرگترین و موفق ترین آلبوم های سال بود. اغلب ترانه های این آلبوم در جدول Billboard Hot 100 قرار گرفتند.

ویک‌اند 30 ساله، که نام اصلی او Abel Makkonen Tesfaye است، اوایل این ماه برای اجرا در Super Bowl در تامپای فلوریدا ، در ماه فوریه انتخاب شد.

اما کمی بعد از توئیت ویک‌اند، هاروی میسون جونیور ، رئیس موقت و مدیرعامل آکادمی ضبط گرمی، در بیانیه‌ای به سخنان او واکنش نشان داد.

میسون در بخشی از سخنان خود گفت: “ما می‌فهمیم که ویک‌اند از نامزد نشدن ناراحت شده است. من هم متعجب شدم و می‌توانم احساس او را بفهمم و همدردی كنم. موسیقی او امسال بسیار عالی بود و سهم وی در جامعه موسیقی و جهان شایسته تحسین گسترده‌تری است.”

میسون افزود: “متأسفانه هر ساله تعداد نامزدهای انتخاباتی کمتر از تعداد هنرمندان مستحق است.”

اما ویک.اند تنها هنرمندی نبود که روز سه شنبه در برابر گرمی لب به انتقاد گشود.

نیکی میناژ رپر 37 ساله نیز بار دیگر  گرمی را به دلیل اهدای جایزه بهترین هنرمند جدید در سال 2012 به گروه ایندی راک بون‌ایور (Bon Iver) و بنیانگذار آن جاستین ورنون، به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی در توئیتی نوشت: “هرگز فراموش نکنید که گرمی وقتی هفت ترانه داشتم که در همان هفته اول انتشار، همزمان در لیست بیل بورد بودند، به من جایزه بهترین هنرمند جدید را نداد، در حالی که این بزرگترین افتخار یک رپر زن در دهه گذشته بود و الهام بخش نسلی شد. آنها بجای من جایزه را به یک مرد سفید پوست دادند.”

انتقاد دیگر نیز توسط جاستین بیبر انجام شده  که در چهار بخش نامزد گرمی شده است. او از تصمیم گیری آکادمی  برای قرار دادن آلبوم‌اش در بخش پاپ بجای R&B   انتقاد کرده است. وی گفته: آلبوم “تغییرات” ، پنجمین آلبوم استودیویی من به اشتباه به عنوان یک آلبوم پاپ ارزیابی شده است.

بیبر در اینستاگرام نوشت: “من تغییرات را به عنوان یک آلبوم R&B ساختم و این آلبوم، R&B بود و هست. اما اینکه به عنوان یک آلبوم R&B شناخته نمی شود، برای من بسیار عجیب است.”

بیبر 26 ساله ، نامزد بهترین اجرای انفرادی پاپ، بهترین اجرای دونفره-گروهی پاپ، بهترین آلبوم آوازی پاپ و بهترین اجرای دوتایی- گروهی کانتری نامزد شده است.

این انتقادات تقریباً یک سال پس از آن صورت می گیرد که دبورا دوگان، رئیس سابق آکادمی نیز علناً ادعا کرد روند نامزدی در صنعت موسیقی و مراسم گرمی با “تقلب” همراه است و با تضاد منافع تیره و تار گشته است.

در مصاحبه با NBC News، دوگان آکادمی ضبط را به عنوان موسسه ای پر از فساد معرفی می کند که در آن شخصیت های قدرتمند صنعت نفوذ نامناسبی بر روی هنرمندان و افرادی که برای بزرگترین افتخارات موسیقی تصمیم گیری می کنند، اعمال می‌نمایند.

البته در آن زمان آکادمی در بیانیه ای اظهار داشت ادعاهای دوگان در مورد رویه های رای گیری “کاملاً غیر واقعی” است.

در این بیانیه آمده است: “آكادمی دارای پروتكل های دقیق و تبلیغاتی خوبی است، تا اطمینان حاصل كند كه رأی گیری كاملاً عادلانه است و فاقد تعارض منافع مالی.

 

 

 

منبع: NBC