درامانقد-تجسمی: گزارش مالی آرت بازل(Art Basel) و یوبی‌اس(UBS) یا همان یونیون بانک سوئیس نشان می‌دهد که همه‌گیری ویروس کرونا، فروش گالری‌‌های مدرن و معاصر جهان را با کاهش 36 درصدی روبرو کرده است. این همه‌پرسی نشان می‌دهد با وجود اینکه فروش گالری‌ها کم شده، اما ثروتمندان هنوز در حال خرید اثر هنری هستند.

این گزارش با عنوان “تأثیر کووید 19 در بخش گالری‌ها” توسط دکتر کلر مک‌اندرو (Dr. Clare McAndrew) اقتصاددان فرهنگی که در بازارهای هنر، عتیقه و کالاهای کلاسیک تخصص دارد، برای آرت بازل و یوبی‌اس گردآوری شده و پاسخ‌های 795 گالری از 60 بازار ملی هنر را مورد مطالعه و تحلیل قرار داده است.

نتایج بررسی جمع‌آوری شده، ارزش خالص مالی در سه بازار اصلی هنر جهان -ایالات متحده، انگلستان و هنگ کنگ- را با تمرکز ویژه بر اینکه چگونه بحران کرونا تعاملات آنها با گالری‌های بازار هنر را تغییر داده، نشان می‌دهد.

 

Clare McAndrew
Clare McAndrew

گزارش دکتر کلر مک‌اندرو یک مطالعه مستقل و عینی است که با بررسی بخش‌های مختلف آن از جمله فعالیت‌های تجاری گالری‌ها، خانه‌های حراج، تغییر الگوهای ثروت جهانی و جمع‌آوری هنر، نمایشگاه‌های هنری، بازار جهانی هنر، فروش آنلاین و به طور کلی تأثیر اقتصادی بازار هنر را تجزیه و تحلیل کرده است.

خانم مک‌اندرو درباره این گزارش گفت: “بحران مالی کرونا برای هنر مسئله‌ای بزرگ و جهانی است و چالشی بسیار بزرگتر از آخرین بحران مالی جهان است. مطمئنم فروش در نهایت بهبود خواهد یافت، اما من نگران تأثیر آن بر اشتغال هنرمندان و فروشندگان آثار هنری هستم.”

وی افزود: “بازار هنر به هم ریخته است؛ بیش از 90 درصد گالری‌های مورد بررسی در شش ماه اول سال، فعالیت خود را متوقف و مکان‌های خود را بسته‌اند. همچنین با لغو نمایشگاه‌های بین‌المللی هنر مانند، آرت بازل سوئیس، هنگ کنگ و آرت فریز نیویورک که هر سه رویداد فقط به شکل آنلاین برگزار شدند، گالری‌ها متضرر شده‌اند.”

در این گزارش اشاره شده؛ یک سوم از جمعیت گالری‌ها در زمان بحران ویروس کرونا کاهش یافته‌اند و به طور متوسط گالری‌های فعال نیز چهار کارمند خود را اخراج کرده‌اند. در این گزارش، رقمی از تعداد گالری‌هایی که به طور دائمی تعطیل شده‌اند ارائه نشده است، اما پیش‌بینی شده که گالری‌های بیشتری ممکن است قبل از پایان سال 2020 در معرض خطر بسته شدن قرار بگیرند و یا در سال 2021 در وضعیت خطرناک‌تری قرار بگیرند.

اعتماد به فروش آنلاین

در بررسی صورت گرفته مشخص شده که سال گذشته، معاملات آنلاین 10 درصد از کل فروش در گالری‌های مورد بررسی را نشان می‌داده؛ اما بر اساس این گزارش در نیمه اول سال 2020، این رقم به 37 درصد رسیده است که بیش از دو سوم این فروش از طریق کانال‌های آنلاین گالری‌ها انجام شده است.

نظرسنجی هنر بازل و یوبی‌اس همچنین شامل تجزیه و تحلیل عادات هزینه‌ای 360 مجموعه‌دار هنری است که خریدهای با قیمت بالا انجام می‌دهند. این گزارش نشان می‌دهد که با وجود همه‌گیری کرونا، 92 درصد از مجموعه‌داران شرکت کرده در این  نظرسنجی، در سال 2020 حداقل یک اثر هنری خریداری کرده‌اند. اکثر آنها در طول شش ماه گذشته، بیش از 100 هزار دلار برای هنر هزینه کرده‌اند.

 

 

تغییر بازار سنتی خرید و فروش هنر

طی گزارش‌های مالی که آرت بازل و یوبی‌اس در سال جدید منتشر کرده‌، کاهش فروش جهانی هنر، آنلاین شدن اقتصاد هنر و شکاف بین نسل‌های مجموعه‌دارن در طی همه‌گیری کرونا، شرایط اقتصادی و بازارهای هنری را به کلی تغییر داده است.

در گزارشی که سه ماه پیش و  در آخر بهار سال 2020 این دو سازمان اقتصادی هنر منتشر کردند آمده بود: مجموعه‌داران جوان آثار هنری و دارای تفکر دیجیتالی به میزان قابل توجهی پذیرای خریدهای آنلاین هستند، البته در سطوح آثار نسبتاً کم‌قیمت؛ اما در مقابل مجموعه‌داران باتجربه و آگاه به بحران‌های اقتصادی به نسبت محتاط‌‌تر عمل می‌کنند و این موضوع باعث شده که دنیای اقتصاد هنر کمتر در گردش باشد.

اما با در نظر گرفتن این موضوع که بسیاری از محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا هنوز هم وجود دارد، تقریبا این عرصه دیجیتال و فضای مجازی است که می‌تواند اقتصاد هنر را در حال حرکت نگه دارد و تنها راه برای ماندن در این تجارت است.

 

 

منبع: هنرآنلاین

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید