درامانقد-سینما: تیری فرمو مدیر فستیوال فیلم کن و برتران تاورنیه فیلمساز کارکشته فرانسوی، ۲ نفری که اداره انستیتو لومیر و فستیوال فیلم آن در لیون را در اختیار دارند، یک نامه سرگشاده در حمایت از سالن‌های سینما نوشته‌اند.

مانند بسیاری از کشورها در سراسر جهان، فرانسه هم شاهد به مشکل خوردن سینماهایش در تابستان به خاطر پاندمی بوده است. سالن‌های سینما در فرانسه بعد از سه ماه بسته بودن از روز بیست‌ودوم ژوئن کار خود را شروع کردند. در نهایت با فروش قابل توجهی که از «تنت» به دست آود و با مجموعه‌ای از فیلم‌های جدید که قرار است به زودی اکران شوند، در فرانسه نیز نور امیدواری بر دل سینماداران تابیده است.

فرمو و تاورنیه در نامه خود نوشتند: «از چهارشنبه، میزان فروش بلیت در سینماهای فرانسه داغ شده. مسلماً فروش هنوز به درجات عادی نرسیده اما این نباید ما را متعجب کند چون توضیح دادنش ساده است. مسئله این نیست که فیلم‌ها از پرده غایب بوده‌اند، اما احتمالاً برای برگشتن فعالیت‌ها به سطح قبل، پشت سر گذاشتن آن دو ماه ضروری بود.»

آن‌ها اضافه کردند: «با آغاز سپتامبر، همه چیز باعث شده ما باور داشته باشیم که با از راه رسیدن فیلم‌های جدید زیبا، سینماروها هم دوباره به سینماها بازمی‌گردند. این آغاز نو به ما اجازه می‌دهد حسی واقعی از چشم‌انداز سینماها، توزیع‌کنندگان، تهیه‌کنندگان و فیلمسازان داشته باشیم. این چشم‌اندازها در دستان ما و دستان شما هستند.»

فرمو و تاورنیه گفتند که با وجود تمام پیش‌بینی‌های هشداردهنده، «سینما هنوز وجود دارد و هرگز ما را ترک نکرده است.»

آن‌ها به این نکته اشاره کردند که پلتفرم‌های مختلف هم دارند انواع مختلف و جدیدی از تلویزیون را به ارمغان می‌آورند. آن‌ها با اشاره به قدمت سالن‌های سینما نوشتند: «امیدواریم هنوز بعد از ۱۲۵ سال که از سن دوربین لومیر تا به امسال می‌گذرد، درباره آن‌ها صحبت کنیم.»

فستیوال لومیر که هدفش تجلیل از میراث سینماست، بین روزهای دهم تا هجدهم اکتبر برگزار می‌شود و بخشی از فیلم‌های نمایشی‌اش در بخش انتخاب رسمی کن هم حضور خواهند داشت. امسال جایزه لومیر به ژان-پیر و لوک داردن اهدا می‌شود، دو فیلمسازی که تا به حال دو بار برنده جایزه نخل طلای کن شده‌اند.