درامانقد-سینما: انیو موریکونه آهنگساز شهیر سینما در 91 سالگی در گذشت.

این آهنگساز ایتالیایی در 10 نوامبر 1928 در رم به دنیا آمد و از همان کودکی با استعداد شگرفی که در موسیقی داشت شروع به نواختن ترومپت کرد. وی در 12 سالگی به آکادمی سانتا سیسیلیا رفت و موسیقی را به صورت آکادمیک آموخت.

موریکونه آهنگسازی برای فیلم را که مهمترین فعالیتش علاوه بر نوازندگی، ساخت ترانه و تنظیم و رهبری ارکستر بود در ابتدای دهه 60 آغاز کرد و اولین فیلمی که برای آن موسیقی ساخت “فاشیست” در سال 1961 بود. پس از مدتی با رشد سینمای وسترن و شاخه ایتالیایی آن  “وسترن اسپاگتی” موریکونه شهرتی افزون یافت که در میان ساخته های او در این ژانر می توان به سه گانه دلار ( “به خاطر یک مشت دلار”، “به خاطر چند دلار بیشتر”، “خوب،بد زشت”) از سرجو لئونه اشاره کرد.

در دهه 70 کار موریکونه به شدت گسترش پیدا کرد به ترتیبی که در سال 1979 به خاطر ساخت موسیقی فیلم “روزهای بهشت” ساخته ترنس مالیک برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسکار شد. او در ادامه در دهه های 80 و 90 به یکی از پرکار ترین آهنگسازان تاریخ سینما بدل شد به شکلی که مستقل از فیلمهای بزرگی که برایشان آهنگ ساخته بود، موسیقی او شنیده می شد و محبوبیت او میان شنوندگان آثارش افزایش می یافت.

موریکونه 6 بار نامزد جایزه اسکار شد که در سال 2015 برای آخرین فیلمی که به خاطرش نامزد شد یعنی “هشت نفرت انگیز” به کارگردانی کوئنتین تارانتینو این جایزه را به خانه برد. البته پیشتر در سال 2007 موریکونه به خاطر یک عمر فعالیت های خود از سوی آکادمی علوم و فنون سینمایی، تقدیر شده بود. همچنین وی 6 بار نامزد جایزه بفتا شد که در هر 6 بار برنده هم شد. او همچنین با 9 بار نامزدی 3 بار جایزه بهترین موسیقی را در جوایز گلدن گلوب دریافت کرد و 1 بار جایزه گرمی را به خانه برد. این تنها بخشی از جوایزی است که موریکونه در طول فعالیت پربار خود کسب کرد.

موریکونه در طول فعالیت خود با فیلمسازانی چون سرجو لئونه، پیر پائولو پازولینی، برناردو برتولوچی، برایان دی پالما، جوزپه تورناتوره، ترنس مالیک و کوئنتین تارانتینو کار کرد.

انیو موریکونه در 91 سالگی در شهر زادگاهش رم بر اثر نارسایی گوارشی درگذشت.