درامانقد-سینما: «درد و افتخار» فیلم برتر هفتمین دوره جوایز پلاتینو بود که هم جایزه بهترین فیلم ایبرو-آمریکایی را برد و هم جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه را برای پدرو آلمادوار به ارمغان آورد.

 این فیلم همچنین جایزه بهترین موسیقی برای آلبرتو ایگلسیاس، بهترین تدوین برای ترزا فانت و بهترین بازیگر مرد برای آنتونیو باندراس را نیز کسب کرد. باندراس با ایفای این نقش که در حقیقت نقش خود آلمادوار در این فیلم اتوبیوگرافیک بود، نامزدی اسکار را هم کسب کرده بود.

جوایز پلاتینو که برای انتخاب بهترین فیلم‌های ایبرو-آمریکایی اهدا می‌شود، اولین دوره‌اش را ۵ آوریل ۲۰۱۴ در پاناما برگزار کرد. این جوایز از سوی ۲۳ کشور اسپانیایی‌زبان برای تجلیل از سینمای این بخش از جهان اهدا می شود.

انریکه سرزو رییس این جوایز از شیوع کرونا به عنوان یک کابوس یاد کرد و تأسف خود از اینکه نمی‌توان این مراسم را به صورت فیزیکی برگزار کرد ابراز داشت.

این سال یک سال مهم برای تولیدات اسپانیا بود و این کشور با بیشترین جوایز در زمینه فیلم و تلویزیون این مراسم را ترک کرد. سریال اسپانیایی نتفلیکس با عنوان «پول دزدی» نیز در بخش سریال جایزه بهترین بازیگر را برای آلوارو مورته برد و جایزه بهترین بازیگر زن نیز به آلبا فلورس رسید. این سریال به عنوان بهترین سریال ایبرو –آمریکایی نیز انتخاب شد.

جایزه بهترین فیلم انیمیشن نیز به «بونوئل در هزارتوی لاک‌پشت‌ها» رسید که از اسپانیا و برنده جایزه ویژه هیات داوران در جشنواره فیلم انیمیشن ۲۰۱۸ بود.

جایزه بهترین فیلم مستند هم به «حاشیه دموکراسی» ساخته پترا کاستاس از برزیل محصولی از نتفلیکس رسید.