درامانقد-سینما: هفتادو سومین دوره جشنواره فیلم کن دیروز سه‌شنبه اعلام کرد با توجه به وضع ممنوعیت‌های بیشتر از نظر تردد در فرانسه که روز پیش از آن توسط امانوئل ماکرون وضع شد، جشنواره فیلم کن که قبلاً گفته بود به اواخر ژوئن و اوایل جولای فکر می‌کند، در ماه ژوئن نیز برگزار نمی‌شود.

در عین حال تاکید شده که روشن است سخت بتوان تصور کرد که این جشنواره بتواند امسال به شکل همیشگی‌اش پیش برود.

در همین حال این جشنواره یادآوری کرده در حال مذاکره با متخصصان در فرانسه و خارج از فرانسه هستند تا بتوانند به تصمیم درست برسند. در ادامه آمده: کارشناسان موافقند که جشنواره فیلم کن یک ستون ضروری برای صنعت فیلم است و باید همه موارد احتمالی را برای برگزاری جشنواره ۲۰۲۰ به روش‌های مختلف بررسی و کشف کرد.

با وجود به تأخیر انداختن جشنواره از زمان اصلی که در ماه می‌بود، هنوز فرانسه و جهان درگیر ویروس کووید ۱۹ است و ممنوعیت هر نوع گردهمایی بزرگ تا نیمه جولای که دو روز پیش توسط رئیس جمهوری فرانسه اعلام شد، کار را سخت‌تر هم کرده است.

این در حالی است که تیری فرمو مدیر جشنواره هفته پیش گفته بود این جشنواره به شکل یک رویداد مجازی برگزار نخواهد شد.

پیدا کردن تاریخی در فصل پاییز نیز سخت است چون در سپتامبر جشنواره ونیز، تورنتو و سن سباستین برگزار می‌شود و در اکتبر نیز «میپ کام» در شهر کن برگزار می‌شود.

برای سینمای جهان، لغو جشنواره فیلم کن بی‌شک تأثیر زیادی خواهد داشت به ویژه برای نمایندگان فروش و توزیع که سال پیش با حضور بیش از ۱۲ هزار شرکت‌کننده رکوردی به جای گذاشته بود.

کن نقش مهمی در مسیر جشنواره‌های بعدی سال و در نهایت اهدای جوایز اسکار، گلدن گلوب و بفتا دارد.