درامانقد-سینما: مسایل پشت پرده به خصوص وقتی پای فیلمی مهم و بازیگرانی مشهور در میان باشد می تواند جالب توجه و ماندگار باشد. فیلم «جوکر» با شهرت و تأثیری که داشت و با بازیگران خاصی چون خواکین فینیکس و رابرت دنیرو از این گونه آثار بوده است. گویا تهیه کنندگان و کارگردان این فیلم به راحتی این ۲ ابرستاره را جلوی دوربین نیاورد.

فینیکس که با بازی در نقش جوکر شخصیت اصلی فیلم را بر عهده داشت در بازی در کنار رابرت دنیرو که در نقش شخصیت مقابل او یعنی موری فرانکلین بازی کرده با هم در مورد چگونگی طی مسیر اختلاف نظر داشتند.

این اختلاف نظر درباره روخوانی متن فیلمنامه با هم بود. روخوانی فیلمنامه که می‌تواند بخش مهمی از مسیر آشنایی بازیگران با شخصیت‌ها باشد بر مبنای مصاحبه‌ای که اخیراً مجله GQ با فینیکس داشته، نقطه مشکل این ۲ بازیگر بود؛ زیرا فینیکس دوست نداشت در این جلسه روخوانی حضور یابد تا نابیت احساسات خود در اجرای نقش سر صحنه بهره ببرد.

تاد فیلیپس هم در این مورد گفته است که حضور نیافتن فینیکس با واکنش دنیرو روبه رو شد و از کارگردان خواست تا به وی بگوید: او یک بازیگر است و باید اینجا باشد. می‌خواهم همه فیلم را بشنوم و باید همه جمع شویم و متن را روخوانی کنیم.

دنیرو می خواست روانشناسی به نسبت پیچیده این درام را در این جلسه دریابد و ببیند دیالوگ‌هایی که تاد فیلیپس و اسکات سیلور نوشته‌اند چیست، اما فینیکس حاضر نبود و در نهایت یک جلسه در دفتر کمپانی دنیرو حاضر شد و پس از خواندن سریع بخش‌های مربوط به شخصیتش از جمع جدا شد.

تاد فیلیپس تاکید کرد که این خودداری برای این بود که فینیکس می‌خواست همه احساس مربوط به «جوکر» تازه و سرصحنه باشد.

وی برای ایفای این نقش نامزدی چندین جایزه معتبر و در نهایت اسکار بهترین بازیگر نقش مرد ۲۰۱۹ را کسب کرد.

منبع: مهر