درامانقد-سینما: برگزارکنندگان جشنواره فیلم برلین، روز پنجشنبه جرمی آیرونز بازیگر سینما و تئاتر را به‌عنوان رئیس داوران بخش مسابقه بین‌الملل این دوره جشنواره معرفی کردند.

آیرونز و همکارانش که اسامی آن‌ها بعداً اعلام خواهد شد، برنده جایزه خرس طلایی و جوایز خرس نقره‌ای هفتادمین جشنواره فیلم برلین را انتخاب می‌کنند.

جرمی آیرونز که متولد 1948 در کووز در جنوب شرقی انگلستان است، در بیش از 50 فیلم بلند سینمایی بازی کرده است. او در 1991 برای فیلم “بخت‌برگشتگی” به کارگردانی باربت شرودر برنده جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد شد و در 2007 برای نقش خود در سریال کوتاه “الیزابت اول” برای دومین بار گلدن گلوب گرفت. او در 2002 یک جایزه سزار افتخاری دریافت کرد.

بازیگر بریتانیایی در دوران کاری خود با فیلمسازان نامداری چون فولکر اشلوندورف، رولند جافه، دیوید کراننبرگ، استیون سودربرگ، لویی مال، بیله آگوست، برناردو برتولوچی، آدریان لین، فرانکو زفیرلی، کلود للوش، ایشتوان سابو، ریدلی اسکات، لاسه هالستروم و دیوید لینچ همکاری کرده است و فیلم‌هایی چون “مأموریت” (1986)، “شباهت کامل” (1988)، “کافکا” (1991)، “خسارت” (1992)، “ام. باترفلای” (1993)، “دزدیدن زیبایی” (1996)، “لولیتا” (1997)، “اراگون” (2006) و “اینلند امپایر” (2006) را نیز در کارنامه دارد. او در انیمیشن کلاسیک “شیرشاه” بجای شخصیت اسکار حرف زد.

آیرونز اولین بار در سال 2011 با فیلم “Margin Call” به کارگردانی جی. سی. چاندور که در بخش مسابقه جشنواره برلین نمایش داده شد، در این جشنواره حضور داشت. او در 2013 با “قطار شبانه به لیسبون” بیله آگوست به برلیناله برگشت. آن فیلم در بخش خارج از مسابقه روی پرده رفت.

از نقش‌های اخیر آیرونز می‌توان به نقش آلفرد در بلاک‌باستر ابرقهرمانی “لیگ عدالت” و اوزیماندیاس در سریال “نگهبانان” تولید شبکه اچ‌بی‌او اشاره کرد. کمدی رمانتیک “عشق، عروسی و بلایای دیگر” به کارگردانی دنیس دوگان و درام “فرانکل” به کارگردانی ران اسکالپلو، از فیلم‌های بعدی اوست.

هفتادمین جشنواره فیلم برلین 20 فوریه تا 1 مارس (1 تا 11 اسفند) برگزار می‌شود. هلن میرن بازیگر کهنه‌کار بریتانیایی در این دوره جشنواره جایزه خرس طلای افتخاری یک عمر دستاورد را دریافت خواهد کرد.

سال گذشته ژولیت بینوش بازیگر فرانسوی رئیس داوران بخش مسابقه بین‌الملل برلیناله بود و فیلم “واژه‌های هم‌معنا” به کارگردانی ناداو لاپید برنده خرس طلای بهترین فیلم شد.

دوره قبلی جشنواره فیلم برلین آخرین سال حضور دیتر کاسلیک مدیر جشنواره بعد از حدود 18 سال فعالیت در این سمت بود. او جای خود را به ماریت ریسنبیک مدیر اجرایی و کارلو شاتریان مدیر هنری جشنواره داد.

منبع:هنر آنلاین