درامانقد-سینما: آلن دلون بازیگر خاطره ساز سینمای فرانسه علی‌رغم همه سروصداهایی که درباره اظهاراتش درباره زنان مطرح شده بود، نخل طلای افتخاری جشنواره کن ۲۰۱۹ را دریافت کرد.

اهدای جایزه کن به این بازیگر ۸۳ ساله خارج از فرانسه با مخالفت‌هایی رو به رو شد و در آمریکا بیش از ۲۵ هزار نفر با امضای طوماری خواستار توقف این امر شدند.

آلن دلون یک روز پیش از دریافت نخل طلا در مصاحبه‌ای با یک روزنامه فرانسوی گفت هر چه باشد یک بازیگر است و فراتر از هر ملامتی است. او در واکنش به اعتراضات هم گفت: مردم می‌توانند هر چه می‌خواهند بگویند، به این حرف‌ها عادت دارم. اما درباره حرفه هنری من چیزی نمی‌توانند بگویند. این ملامت‌پذیر نیست.

دلون در گفتگو با «ژورنال دو دیمانش» گفت: اصل ازدواج همجنس‌گراها در واقع برایم مهم نیست، آدم‌ها می‌توانند هر کاری دوست دارند بکنند. اما من مخالف این هستم که یک زوج همجنس اجازه داشته باشند فرزندی را به سرپرستی بگیرند.

پیش از مراسم اهدای جایزه نخل طلای کن به دلون، مخالفان این امر در کن تجمع کردند و روی فرش قرمز رفتند.

اما آلن دلون کهنه‌کار که جایزه نخل طلا را از دست دخترش آنوچکا دلوندریافت کرد، گفت: مطمئنم چیزی هست که به آن مفتخر باشم، شاید تنها چیز و آن حرفه من است. این نخل طلا برای حرفه من به من داده شده، نه هیچ چیز دیگر و من خوشحالم، ممنونم و راضی.

بازیگری که یکی از مهمترین چهره‌های سینمایی فرانسه در طول بیش از ۵ دهه اخیر بوده و به ویژه در سرزمین مادری‌اش تحسین شده، با بازی در فیلم‌هایی چون «یوزپلنگ» ساخته لوچینو ویسکونتی که در سال ۱۹۶۳ جایزه اصلی جشنواره کن را دریافت کرد، به شهرت جهانی رسید.

در این مراسم آلن دلون پس از دریافت نخل طلای افتخاری، در میان تشویق حضار گفت: امشب برای من بیش از آنکه پایان فعالیت حرفه‌ای باشد، به نظرم پایان زندگی است. مراسم امشب تا حدودی یک بزرگداشت پس از مرگ است، البته در زمان زنده بودنم.

وی پس از آن افزود: وقتی کار بازیگری را آغاز کردم، به من می‌گفتند آنچه در این کار از همه سخت‌تر است دوام آوردن در آن است و من ۶۲ سالدوام آوردم.

در مراسم تقدیر از آلن دلون که با حضور فرانک ریستر وزیر فرهنگ فرانسه، پیر لسکور رئیس جشنواره فیلم کن و همچنین تیری فرمو مدیر این جشنواره انجام شد یک ابتکار هم مشاهده شد و آن اینکه همه حاضران در این مراسم کارت شناسایی‌ای به گردن داشتند که روی آننوشته شده بود: «ستاره». آنها با این کار یادآور کارت شناسایی مشابهی شدند که آلن دلون در جشنواره کن سال ۲۰۰۷ به گردن انداخته بود و روی آن نوشته شده بود: «من یک ستاره هستم.»

دلون همواره نظرات عمومی را تحریک کرده و با حمایت از سیاستمداران دست راستی و نیز نظرات ضد زن  و ضد همجنسگرایی خود، خبرساز بوده است. تقدیر کن از شخصیتی با این خصوصیات در حالی صورت می گیرد که عده ای در دنیا خاصه در ایران تصور می کنند جوایز و رویکرد کن به شکلی مطلق و رادیکال محدود در حمایت از LGBT  یا دگرباشان جنسی است.

3 نظرات

  1. الن دلون بیش اززیبایی ظاهری دارای باطنی بسیارزیباوشریف واخلاقمداروباعفته که بارها شرافت وعفت ذاتیشوبه اثبات رسونده اونم تودنیایی که روز به روز شیطانی ترمیشه.درودبرالن دلون که همیشه نمادحقیقیه شرافت ومردونگی بوده وهست

  2. لطفاتیترخبرتونودرست کنیدالن دلون هیچوقت ضدزن نبوده ودقیقا کسی که باعمل قبیح وکثیف همجنسگرایی مخالفت میکنه یعنی به روح زن احترام زیادی قایله .زنده بادالن دلون همیشه شریف ویک مردکامل ومحترم

  3. زنده بادالن دلون شریف ولعنت به دشمناش اونم ازجنس شیطان پرستان فمنیست ویهودیان صهیونیسم که پایه های اخلاقی رودارن ریشه کن میکنن.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید