درامانقد-سینما: کوستا گاوراس کارگردان شناخته شده فیلم های سیاسی، جایزه یک عمر دستاورد جوایز فیلم اروپای امسال را دریافت می کند.

آکادمی جوایز فیلم اروپا روز ۲۷ نوامبر اعلام کرد که روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) امسال از کوستا گاوراس کارگردان افسانه ای فیلم های «زد»، «حکومت نظامی»، «جعبه موسیقی»، «گمشده» و «خیانت» در سی ویکمین دوره جوایز فیلم اروپا تجلیل به عمل می آید.

به گزارش مهر به نقل از هالیوود ریپورتر گاوراس پنجمین فیلمسازی است که این جایزه را دریافت می کند. مانوئل دی اولیویرا، میشل پیکولی، مایکل کین و آندری وایدا از دریافت کنندگان پیشین این جایزه هستند.

گاوراس در سال ۱۹۳۳ در کشور یونان به دنیا آمد. او از سن ۲۲ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد و تا به امروز در این کشور مشغول کار و زندگی است. اهمیت گاوراس در تاریخ سینما و حتی هنر به این دلیل است که او موضوعات سیاسی را در قالب هنر فیلم مطرح کرد و از سینما مدیومی سیاسی ساخت. او نشان داد که می توان در فیلم شعار داد، به سیاست از سیاستمداران دقیق تر و شفاف تر پرداخت و در عین حال هنرمند باقی ماند.

مشهورترین فیلم گاوراس «زد» محصول ۱۹۶۹ درباره حکومت دیکتاتوری دست راستی در کشور یونان است. این فیلم در سال خود توانست جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را از آن خود کند.

کوستا گاوراس برای فیلم «گمشده» (۱۹۸۲) با بازی جک لمون که با موضوع کودتای ژنرال پینوشه در کشور شیلی است توانست جایزه اسکار بهترین فیلمنامه را به دست آورد.

مراسم جوایز فیلم اروپای امسال، ۱۵ دسامبر ۲۰۱۸ در شهر سویا اسپانیا برگزار می شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید