درامانقد-سینما: ویلیام گلدمن فیلمنامه نویس برنده ۲ جایزه اسکار برای فیلم های «بوچ کسیدی و ساندنس کید» و «همه مردان رییس جمهور» و همچنین فیلمنامه نویس فیلم های «مرد ماراتون»، «شعبده بازی» و «عروس شاهزاده» روز جمعه ۱۶ نوامبر در خانه اش در نیویورک در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

ویلیام گلدمن سال ۱۹۳۱ در هایلندپارک ایالت ایلینویز بدنیا آمد. او کار خود را به عنوان یک رمان نویس شروع کرد، پیش از آن که در سال ۱۹۶۵ با فیلم «بالماسکه» به عنوان فیلمنامه نویس وارد سینما شود.

گلدمن در سال ۱۹۶۶ فیلمنامه فیلم «هارپر» را با حضور پل نیومن نوشت. پس از آن وی فیلمنامه درخشان «بوچ کسیدی و ساندنس کید» را باحضور پل نیومن و رابرت ردفورد به رشته تحریر در آورد.

گلدمن برای نوشتن فیلمنامه این فیلم بیش از ۸ سال زمان صرف کرد. او فیلمنامه «بوچ کسیدی و ساندنس کید» را در سال ۱۹۶۹ با قیمت ۴۰۰ هزار دلار به کمپانی فاکس قرن بیستم فروخت، این قیمت که در آن زمان برای یک فیلمنامه رکوردی محسوب می شد امروزه معادل ۲.۷۵ میلیون دلار است. گلدمن برای این فیلم جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی را از آن خود کرد.

موفقیت بعدی گلدمن به فیلم «همه مردان رییس جمهور» برمی گردد. گلدمن در این فیلم برای دراماتیزه کردن تحقیقات روزنامه واشینگتن پست در مورد مساله واترگیت که به برکناری ریچارد نیکسون رییس جمهور وقت آمریکا منجر شد بسیار مورد تحسین قرار گرفت. او برای این فیلم نیز جایزه اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد.

جو کویینان منتقد گاردین  سال ۲۰۰۹ از ویلیام گلدمن به عنوان بزرگترین و مشهورترین فیلمنامه نویس زنده دنیا یاد کرده بود.

از دیگر فیلم هایی که گلدمن فیلمنامه آنها را نوشته می توان به فیلم حماسی جنگ جهانی دوم «پلی در دور دست»، «میزری» اقتباسی از رمان استیون کینگ و نیز تریلر «قدرت مطلق» ساخته کلینت ایستوود اشاره کرد.

خبر درگذشت گلدمن را دخترش جنی در مصاحبه با واشینگتن پست تایید کرد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید