درامانقد-سینما: در حالی که جشنواره جهانی فیلم فجر چند سالی است از جشنواره ملی جدا شده و همین جدایی موجب تمرکز بیشتر و بالا رفتن سطح کیفی بخش بین الملل فجر شده است، کانون کارگردانان خانه سینما نظری دیگر دارد و با نامه ای سرگشاده به محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی، درخواست کرده که جشنواره جهانی دوباره با جشنواره ملی یکی شود و به نوعی در ذیل آن برگزار گردد.

ریاست محترم سازمان سینمایی

جناب آقای مهندس محمد مهدی حیدریان

همانطور که مستحضرید زمانی که جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در کنار جشنواره ملی شکل گرفت، هدفش جذب مخاطبان غیر ایرانی جهت  معرفی بیشتر و بهتر سینمای نوین ایران به جهان بود. همچنین این جشنواره توانست با نمایش آثار مطرح سینمای جهان طیف وسیعی از دانشجویان و تماشاگران حرفه‌ای سینما را به خود جذب کند. صف‌های طویلی که برای دیدن فیلم‌های خارجی در سرمای بهمن ماه هر سال مقابل سینما عصر جدید تشکیل می‌شد، همچنان در تاریخ این جشنواره و اذهان دوستداران سینما زنده است.

اما با گذشت چهاردوره ازجدایی بخش بین‌المللی از بخش ملی جشنواره فیلم فجر، حالا با قاطعیت می‌توان گفت جشنواره جهانی فجر نتوانسته نقش هنری و تاریخی خود را جهت معرفی و یا ارتقاء جایگاه سینمای ایران در سطح جهانی به خوبی ایفا کند و تأثیر خروجی آن بر جریان تولید و پخش و نمایش آثار سینمای ایران چندان محسوس نیست.

بی تردید و به شهادت علاقه‌مندان سینمای ایران، جشنواره بین المللى فیلم فجر با تمام کاستى‌هایش موثرتر از جشنواره مستقل جهانی فجر فعلى عمل می‌کرد، چون در روال گذشته  نگاه جامعى حاکم بود که تمامى فیلم‌هاى خوب سینماى ایران را برای مخاطبان ایرانی و غیر ایرانی به نمایش مى‌گذاشت؛ اما به نظر می‌رسد جشنواره جهانى فعلى در راستاى تفکرى است که قصد دارد بازار جهانى تنها با بخشی خاص و محدود از سینمای ایران مرتبط باشد و به هر دلیل مثبت و یا منفی، این بازار وسیع با کلیت سینماى ایران روبرو نشود.

بدون شک این قطع ارتباط سینماى ایران با بازار جهانى در درازمدت موجب منزوى شدن سینماى ایران در عرصه جهانى خواهد شد. از طرف دیگر بازار جهانى فعلی بیشتر به محلى جهت حضور میهمانان داخلی تبدیل شده تا میهمانان خارجى و مفهوم اصلی بازار فیلم از دست رفته است.

با توجه به نکات ذکر شده و با توجه به نارسایی‌های دیگری که در اداره این جشنواره دیده می‌شود و همچنین تقارن زمانی آن با جشنواره‌های جهانی و معتبر دیگر ، که برجشنواره ما سایه افکنده، کانون کارگردانان سینمای ایران از جنابعالی به عنوان ریاست محترم سازمان سینمائی تقاضا دارد شرایط را برای بازگشت بخش بین المللی به جشنواره فیلم فجر امسال مهیا کنید.

از آن جائی که جشنواره فیلم فجر جشنواره‌ای دولتی و شناخته شده است و امسال هم در چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم، شایسته است بخش بین‌المللی این جشنواره فعال‌تر از گذشته بکوشد تا مهمانان خارجی شایسته و موثر دعوت شده از جشنواره‌ها و بازارهای معتبر جهانی، بتوانند شاهد نمایش همه فیلم‌های تولیدی یکسال اخیر سینمای ایران باشند، که مطمئناً با توجه به زمان مناسب برگزاری این جشنواره در بهمن ماه تاثیر بسیار بیشتری در اعتلای بین المللی سینمای ایران خواهد داشت.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید