درامانقد-سینما: هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن با نمایش «مهمانی رقص آتش نشان ها» ساخته میلوش فورمن در سال ۱۹۶۷ یاد این کارگردان فقید را که ۱۳ آوریل امسال درگذشت، گرامی می دارد.

فورمن ۶ بار در جشنواره کن حضور داشت و در سال ۱۹۷۱ با «فرار از خانه» برنده جایزه بزرگ هیات ژوری شد. به یاد وی سینما دلا پلاژ نسخه بازسازی شده فیلم «مهمانی رقص آتش نشان ها» را به نمایش درمی آورد. این فیلم کمدی از جمله سیاسی ترین آثار فورمن محسوب می شود.

به گزارش سایت جشنواره کن این فیلم نخستین فیلم رنگی است که فورمن ساخته و داستان یک مهمانی را تصویر می کند که در یک شهر کوچک برگزار می شود. گرچه این فیلم کاملا طنز است اما از آن به عنوان اثری انتقادی در نقد سیستم کمونیستی و به نوعی پیش بینی بهار پراگ در سال ۱۹۶۸ بود.

این فیلم به دلیل اینکه فرانسه درگیر ماه می ۶۸ بود و جشنواره کن برگزار نشد، نتوانست در جشنواره به نمایش درآید، ولی در نهایت به لطف حمایت کلود بری و فرانسوا تروفو در سینماهای فرانسه اکران شد.

به دنبال ساخت این فیلم فورمن مجبور شد اروپا را ترک کند و راهی آمریکا شود. این فیلم وی آنجا نامزد اسکار خارجی شد و موفقیت بین المللی فورمن از آنجا شروع شد و به ساخت فیلم های درخشانی چون «آمادئوس» و «پرواز بر فراز آشیانه فاخته» رسید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید