درامانقد-سینما: کتاب «دیالوگ» نوشته مدرس برجسته داستان و فیلمنامه نویسی رابرت مک کی توسط نشر افراز راهی بازار شد.

رابرت مک کی از مدرسان ممتاز و صاحب‌نام هنر نویسندگی در جهان است. او یکی از مدرسان رکورددار جهان محسوب می شود چرا که در میان شاگردان اش تاکنون بیش از شصت نفر برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شده‌اند و دویست نفر نامزد این جایزه بوده‌اند. و این تنها یکی از دستاوردهای شگرف این نویسنده و مدرس سرشناس است.  کتاب «داستان؛ سبک، ساختار و اصول فیلمنامه‌نویسی» مشهورترین اثر مک کی است که در ایران هم کتابی جریان ساز و محبوب میان فیلمنامه نویسان و علاقه مندان به نوشتن محسوب می شود. کتاب «دیالوگ» را مک کی نوزده سال پس از «داستان؛…» نوشت.

این اثر که با برگردان مهتاب صفدری در انتشارات افراز منتشر شده، در چهار بخش اصلی و نوزده فصل به تعریف دیالوگ، بررسی کاستی‌های آن، شیوه ی اصلاح، طراحی و خلق دیالوگ در چهار رسانه  داستان، نمایشنامه، فیلمنامه سینمایی و فیلمنامه تلویزیونی- می‌پردازد و با آوردن نمونه‌های گوناگون، نکته‌های مطرح شده در کتاب را به شکلی عملی و کاربردی توضیح می‌دهد.

به‌عقیده‌ی رابرت مک کی دیالوگ‌نویسی، گام نهایی در خلق داستان است. داستان مرحله به مرحله، از پی پژوهش و طراحی نویسنده ساخته میشود و در آخرین قدم نویسنده به شخصیت اجازه‌ی صحبت کردن میدهد.

در مقدمه‌ی کتاب آمده است که «اگر به تازگی آزمودن هنر پرمخاطره‌ی نویسندگی را آغاز کرده‌اید و به بن بست خلاقیت رسیده‌اید «دیالوگ» شما را در مسیر کمال قرار می‌دهد و اگر نوشتن حرفه‌ی شماست، اما در راه گم شده‌اید این کتاب شما را به مقصد می‌رساند.»

انتشارات افراز “دیالوگ؛ هنر کنش کلامی بر صفحه، صحنه و پرده” را به‌تازگی، در 338 صفحه و شمارگان 500 نسخه منتشر کرده است.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید