درامانقد-سینما: جین لاش رئیس آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا و آماندا بری مدیرعامل آکادمی به همراه ناتالی دورمر (بازی تاج و تخت) و لتیشا رایت (بلک پنتر)، سه‌شنبه صبح اسامی نامزدهای این دوره جوایز بفتا را اعلام کردند.

در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، «فروشنده» به کارگردانی از اصغر فرهادی از ایران نامزد شده است. به گزارش هنرآنلاین «فروشنده» در این بخش با فیلم‌های «او» به کارگردانی پل ورهوفن از فرانسه، «اول پدرم را کشتند» به کارگردانی آنجلینا جولی از کامبوج، فیلم کره‌ای «کنیز» به کارگردانی پارک چان-ووک و «بدون عشق» به کارگردانی آندری زویاگینتسف از روسیه رقابت می‌کند. «فروشنده» سال گذشته برنده اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شد و امسال در بریتانیا روی پرده رفت.

فیلم‌های «شکل آب» به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو، «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» به کارگردانی مارتین مک‌دونا و «سیاه‌ترین ساعت» به کارگردانی جو رایت بیشترین نامزدی را به دست آورده‌اند. «شکل آب» در 12 بخش نامزد شده است و دو فیلم دیگر هر یک در 9 بخش نامزد هستند.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفا فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد.

سال گذشته فیلم موزیکال «ا لا لند» به کارگردانی دامین شازل برنده پنج جایزه بفتا شد و بعدا در جوایز اسکار شش جایزه گرفت.

برندگان هفتاد و یکمین دوره جوایز بفتا 18 فوریه (29 بهمن) در مراسمی در رویال آلبرت هال در لندن معرفی می‌شوند. بی‌بی‌سی وان حق پخش تلویزیونی مراسم را در اختیار دارد.

فهرست نامزدهای جوایز بفتا 2018 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: با اسم خودت به من زنگ بزن / سیاه‌ترین ساعت / دانکرک / شکل آب / سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری

بهترین کارگردان: دنی ویلنو، بلید رانر 2049 / لوکا گوادانینو، با اسم خودت به من زنگ بزن / کریستوفر نولان، دانکرک / گی‌یرمو دل تورو، شکل آب / / مارتین مک‌دونا، سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری

بهترین بازیگر مرد: دانیل دی-لوییس، رشته خیال / دانیل کالویا، برو بیرون / گری اولدمن، سیاه‌ترین ساعت / جیمی بل، ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند / تیموتی شالامه، با اسم خودت به من زنگ بزن

بهترین بازیگر زن: آنت بنینگ، ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند / فرانسیس مکدورمند، سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری / مارگو روبی، من، تونیا / سالی هاوکینز، شکل آب / سرشا رونان، لیدی برد

بهترین بازیگر مرد مکمل: کریستوفر پلامر، تمام پول‌های دنیا / هیو گرانت، پدینگتن 2 / سام راک‌ول، سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری / ویلم دافو، پروژه فلوریدا / وودی هارلسن، سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری

بهترین بازیگر زن مکمل: آلیسن جنی، من، تونیا / کریستن اسکات تامس، سیاه‌ترین ساعت / لوری متکاف، لیدی برد / لسلی منویل، رشته خیال / اکتاویا اسپنسر، شکل آب

بهترین فیلم بریتانیایی: سیاه‌ترین ساعت / مرگ استالین / کشور خود خدا / لیدی مکبث / پدینگتن 2 / سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: غول: گرت تانل (نویسنده/کارگردان/تهیه‌کننده)، جک هیلی گاتمن و تام میتن (تهیه‌کنندگان) / من یک ساحره نیستم: رانگانو نیونی (نویسنده/کارگردان)، امیلی مورگان (کارگردان) / استخوان آرواره: جانی هریس (نویسنده/تهیه‌کننده)، تامس نپر (کارگردان) / سلسله ما: لوسی کوهن (کارگردان)، لیدی مکبث: آلیس برچ (نویسنده)، ویلیام الدروید (کارگردان)، فولا کرونین اورایلی (تهیه‌کننده)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: او، پل ورهوفن / اول پدرم را کشتند، آنجلینا جولی / کنیز، پارک چان- ووک / بدون عشق، آندری زویاگینتسف / فروشنده، اصغر فرهادی

بهترین مستند: شهر اشباح، متیو هاینمن / من کاکاسیاه تو نیستم، رائول پک / ایکاروس برایان فوگل / یک دنباله ناراحت‌کننده: حقیقت قدرت، بانی کوهن و جان شنک  / جین، برت مورگن

بهترین فیلم انیمیشن: کوکو، لی آنکریچ / ونسان مهربان، دوروتا کوبیلا و هیو ولشمن / زندگی من به عنوان یک کدوسبز، کلود باراس

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: برو بیرون، جردن پیلی / من، تونیا، استیون راجرز / لیدی برد، گرتا گرویگ / شکل آب، گی‌یرمو دل تورو و ونسا تیلور / سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری، مارتین مک‌دونا

بهترین فیلمنامه اقتباسی: با اسم خودت به من زنگ بزن، جیمز آیوری / مرگ استالین، آرماندو ایانوچی، یوان مارتین، دیوید اشنایدر / ستاره‌های سینما در لیورپول نمی‌میرند، مت گرینهاج / بازی مالی، آرون سورکین / پدینگتن 2، سایمن فارنابی و پل کینگ