درامانقد-سینما: جشنواره فیلم کن روز چهارشنبه کیت بلانشت را به عنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی این رویداد سینمایی در سال 2018 معرفی کرد.

این بازیگر 48 ساله استرالیایی دوازدهمین زنی است که در تاریخ برگزاری جشنواره کن ریاست این بخش را به عهده می‌گیرد.

بلانشت در بیانیه‌ای گفت: من در تمام این سال‌ها به شکل‌‌های مختلف، به عنوان بازیگر و تهیه‌کننده در کن بوده‌ام، اما هیچ‌وقت، صرفاً لذت محضِ ناشی از دیدن گنجینه فیلم‌های بزرگ این جشنواره نصیبم نشده بود.

بلانشت جزو بازیگران زن است که به تازگی پروژه «تایمز آپ» را علیه مزاحمت جنسی راه‌اندازی کردند. او یکی از اولین کسانی بود که علیه هاروی واینستین تهیه‌کننده بدنام هالیوود موضع گرفت.

پی‌یر لسکور رئیس و تی‌یری فرمو مدیر جشنواره کن در بیانیه‌ای گفتند: ما خوشحالیم که میزبان چنین هنرمندی نایاب و منحصر‌به‌فرد می‌شویم که استعداد و عقیده راسخ او به سینما و تئاتر غنی بخشیده است.

بلانشت در 2014 برای «جازمین غمگین» به کارگردانی وودی آلن برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد. او در 2004 نیز برای «هوانورد» اسکار بهترین بازیگر زن مکمل را دریافت کرد. بلانشت برای فیلم‌های «الیزابت»، «یادداشت‌‌هایی برای رسوایی»، «من اینجا نیستم»، «الیزابت: عصر طلایی» و «کارول» هم نامزد اسکار بوده است. بلانشت سال گذشته میلادی فیلم پرفروش «ثور: راگناروک» را روی پرده سینماها داشت.

سال گذشته پدرو آلمودوار کارگردان اسپانیایی رئیس داوران جشنواره کن بود و جایزه نخل طلا به فیلم سوئدی “مربع” (میدان”) رسید.

جشنواره کن 2018 از 8 تا 19 ماه مه برگزار می شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید