درامانقد-سینما: مراسم اعطای نود و دومین دوره جوایز اسکار دوشنبه به‌وقت ایران در دالبی تیه‌تر در هالیوود، لس آنجلس، کالیفرنیا برگزار شد و برنده‌های 24 بخش معرفی شدند.

فیلم کره‌ای “انگل” به کارگردانی بونگ جون هو که شش نامزدی به دست آورده بود، با دریافت چهار جایزه اسکار شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم بلند بین‌المللی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی، فاتح این دوره جوایز سالانه آکادمی علوم و هنرهای سینمایی شد.

“انگل” برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم رقبایی شامل “1917”، “روزی روزگاری در هالیوود”، “ایرلندی”، “جوکر”، “داستان ازدواج”، “فورد در برابر فراری”، “جوجو خرگوش” و “زنان کوچک” را به‌عنوان رقیب پیش روی خود داشت.

“انگل” نگاهی نامتعارف به اختلاف طبقاتی در کره جنوبی دارد و درباره ارتباط اعضای خانواده‌ای بیکار با یک خانواده ثروتمند است که به اتفاقاتی غیرمنتظره می‌انجامد. این فیلم اولین بار در دنیا اوایل امسال در بخش رسمی جشنواره فیلم کن روی پرده رفت و برنده جایزه نخل طلایی شد. “انگل” در تاریخ جوایز آکادمی اولین فیلم خارجی‌زبان است که اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده، همین‌طور اولین خارجی‌زبان است  که در هر دو بخش اسکار بهترین فیلم و اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی برنده می‌شود.

فیلم جنگی “1917” که با 10 نامزدی مدعی اصلی جوایز اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بود در سه بخش بهترین فیلمبرداری برای راجر دیکنز، بهترین جلوه‌های تصویری و بهترین صداگذاری اسکار گرفت. “1917” پیش از مراسم اسکار جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم درام، جایزه انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا و جایزه بفتا بهترین فیلم را دریافت کرده بود.

به‌جز “انگل” و “1917” سه فیلم بیش از یک جایزه دریافت کردند. “جوکر” به کارگردانی تاد فیلیپس که با 11 نامزدی ازجمله در بخش بهترین فیلم پیشتاز نامزدهای نود و دومین دوره جوایز اسکار بود در دو بخش بازیگر مرد برای واکین فینیکس و بهترین موسیقی برای هیلدور گودنادوتیر آهنگساز ایسلندی برنده شد. گودنادوتیر هفتمین زنی است که در تاریخ اسکار در بخش موسیقی نامزد شده و اولین آهنگساز خانم است که در بیش از 20 سال گذشته این جایزه را گرفته است.

“روزی روزگاری در هالیوود” به کارگردانی کوئنتین تارانتینو که با 10 نامزدی در کنار فیلم‌های “1917” و “ایرلندی” مارتین اسکورسیزی بعد از “جوکر” بیشترین نامزدی را کسب کرده بود، جوایز بهترین بازیگر مرد مکمل برای برد پیت و بهترین طراحی صحنه را به خانه برد.

“فورد در برابر فراری” به کارگردانی جیمز منگولد با بازی مت دیمن و کریستین بیل نیز جوایز بهترین تدوین و بهترین تدوین صدا را دریافت کرد.

جایزه بهترین بازیگر زن به رنی زلوگر برای بازی در نقش جودی گارلند در “جودی” رسید و لورا درن برای بازی در نقش یک وکیل طلاق در “داستان ازدواج” جایزه بهترین بازیگر زن مکمل را برد.

جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی به تایکا وایتیتی برای “جوجو خرگوش” اعطاء شد. “کارخانه آمریکایی” اسکار بهترین مستند بلند را گرفت و جایزه اسکار بهترین فیلم بلند انیمیشن به “داستان اسباب‌بازی 4” از پیکسار رسید.

“ایرلندی” اسکورسیزی با وجود 10 نامزدی جوایز اسکار را دست خالی ترک کرد.

امسال بعد از حدود یک دهه که جوایز آکادمی در اواخر فوریه برگزار می‌شد، مراسم در اوایل این ماه برگزار شد. امسال همچنین برای دومین دوره پیاپی مراسم اسکار مجری نداشت.

اسامی برنده‌های 24 بخش نود و دومین دوره جوایز اسکار به شرح زیر است:

بهترین فیلم: “انگل” – نئون

دیگر نامزدها: “فورد در برابر فراری” – فاکس قرن بیستم / “ایرلندی” – نتفلیکس / “جوجو خرگوش” – فاکس سرچ‌لایت / “جوکر” – برادران وارنر / “زنان کوچک” – سونی / “داستان ازدواج” – نتفلیکس / “1917” – یونیورسال / “روزی روزگاری در هالیوود” – سونی

بهترین کارگردانی: بونگ جون هو، “انگل”

دیگر نامزدها: مارتین اسکورسیزی، “ایرلندی” / تاد فیلیپس، “جوکر” / سام مندس، “1917” / کوئنتین تارانتینو، “روزی روزگاری در هالیوود”

بهترین بازیگر مرد: واکین فینیکس، “جوکر”

دیگر نامزدها: آنتونیو باندراس، “رنج و افتخار” / لئوناردو دی‌کاپریو، “روزی روزگاری در هالیوود” / آدام درایور، “داستان ازدواج” / جاناتان پرایس، “دو پاپ”

بهترین بازیگر زن: رنی زلوگر، “جودی”

دیگر نامزدها: سینتیا اریوو، “هریت” / اسکارلت جوهانسن، “داستان ازدواج” / سرشا رونان، “زنان کوچک” / شارلیز ترون، “خبر تکان‌دهنده”

بهترین بازیگر مرد مکمل: برد پیت، “روزی روزگاری در هالیوود”

دیگر نامزدها: تام هنکس، “یک روز زیبا در محله” / آنتونی هاپکینز، “دو پاپ” / آل پاچینو، “ایرلندی” / جو پشی، “ایرلندی”

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، “داستان ازدواج”

دیگر نامزدها: کتی بیتس، “ریچارد جول” / اسکارت جوهانسن، “جوجو خرگوش” / فلورنس پیو، “زنان کوچک” / مارگو روبی، “خبر تکان‌دهنده”

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: “انگل”، بونگ جون هو و هان جین وون

دیگر نامزدها: “چاقوها بیرون”، ریان جانسن / “داستان ازدواج”، نوا بامبک / “1917”، سام مندس و کریستی ویلسن-کرنز / “روزی روزگاری در هالیوود”، کوئنتین تارانتینو

بهترین فیلمنامه اقتباسی: “جوجو خرگوش”، تایکا وایتیتی، بر مبنای کتاب “آسمان محبوس” نوشته کریستین لوننس

دیگر نامزدها: “ایرلندی”، استیون زیلیان، بر مبنای کتاب “شنیدم خانه‌ها را رنگ می‌زنی” نوشته چارلز برانت / “جوکر”، تاد فیلیپس و اسکات سیلور، بر مبنای شخصیت‌های دی‌سی کامیکس / “زنان کوچک”، گرتا گرویگ، بر مبنای بر مبنای رمان لوییزا می الکات / “دو پاپ”، آنتونی مکارتن، بر مبنای نمایشنامه “دو پاپ” نوشته آنتونی مکارتن

بهترین فیلم بلند بین‌المللی: “انگل”، بونگ جون هو (کره جنوبی)

دیگر نامزدها: “بدن مسیح”، یان کوماسا (لهستان) / “سرزمین عسل”، تامارا کوتفسکا و لوبومیر استفانوف (مقدونیه شمالی) / “بینوایان”، لاد لی (فرانسه) / “رنج و افتخار”، پدرو آلمودوار (اسپانیا)

بهترین مستند بلند: “کارخانه آمریکایی”، استیون بوگنار، جولیا ریشرت و جف رایکرت

دیگر نامزدها: “غار”، فراس فیاض، کریستینه بارفود و سیگرید دیکیه / “مرز دموکراسی”، پترا کوستا، یوانا ناتاشگارا، شین بوریس و تیاگو پاوان / “برای سما”، وعد الخطیب و ادوارد واتس / “سرزمین عسل”، تامارا کوتفسکا، لوبومیر استفانوف و آتاناس گئورگیف

بهترین فیلم بلند انیمیشن: “داستان اسباب‌بازی 4″، جاش کولی، جوناس ریورا و مارک نیلسن (پیکسار)

دیگر نامزدها: “چگونه اژدهای خود را تربیت کنید: دنیای پنهان”، دین دبلویس، بانی آرنولد و برد لوییس (دریم‌ورکس) / “بدنم را از دست دادم”، ژرمی کلاپن و مارک دو پونتاویس (نتفلیکس) / “کلاوس”، سرهیو پابلوس، جینکو گوتوه و ماریسا رومن (نتفلیکس) / “حلقه گمشده”، کریس باتلر، آریانه ساتنر و تراویس نایت (یونایتد آرتیستس ریلیزینگ)

بهترین فیلمبرداری: “1917”، راجر دیکنز

دیگر نامزدها: “ایرلندی”، رودریگو پری‌یتو / “جوکر”، لارنس شر / “فانوس دریایی”، یارین بلاشکه / “روزی روزگاری در هالیوود”، رابرت ریچاردسن

بهترین موسیقی: “جوکر”، هیلدور گودنادوتیر

دیگر نامزدها: “زنان کوچک”، الکساندر دپلا / “داستان ازدواج”، رندی نیومن / “1917”، تامس نیومن / “جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر”، جان ویلیامز

بهترین تدوین: “فورد در برابر فراری”، اندرو باکلند و مایکل مکاسکر

دیگر نامزدها: “ایرلندی”، تلما شونمیکر / “جوجو خرگوش”، تام ایگلز / “جوکر”، جف گراث / “انگل”، جین-مو یانگ

بهترین طراحی صحنه: “روزی روزگاری در هالیوود”، باربارا لینگ و نانسی هیگ

دیگر نامزدها: “ایرلندی”، باب شاو و رکینا گراوس / “جوجو خرگوش”، را وینسنت و نورا سوپکووا / “1917”، دنیس گاسنر و لی ساندالس / “انگل”، لی ها جون و چو وون وو

بهترین طراحی لباس: “زنان کوچک”، جاکلین دوران

دیگر نامزدها: “ایرلندی”، سندی پاول و کریستوفر پترسن / “جوجو خرگوش”، مه‌یز سی. روبیو / “جوکر”، مارک بریجز / “روزی روزگاری در هالیوود”، آریان فیلیپس

بهترین چهره‌پردازی و مو: “خبر تکان‌دهنده”، کازو هیرو، آنی مورگان و ویوین بیکر

دیگر نامزدها: “جوکر”، نیکی لدرمن و کی جرجیو / “جودی”، جرمی وودهد / “مالیفیسنت: معشوقه شرارت”، پل گوچ، آرین تایتن و دیوید وایت / “1917”، نائومی دون، تریستان فرشلیس و ربکا کول

بهترین ترانه: “دوباره خودم را دوست خواهم داشت”، از فیلم “راکت‌من”، موسیقی از التون جان؛ شعر از برنی تاپین

دیگر نامزدها: “نمی‌توانم اجازه بدهم خودت را دور بیندازی” از فیلم “داستان اسباب‌بازی 4″، موسیقی و شعر از رندی نیومن / “در کنار تو می‌مانم” از فیلم “موفقیت”، موسیقی و شعر از دایان وارن /”درون ناشناخته” از فیلم “یخ‌زده 2″، موسیقی و شعر از کریستن اندرسن-لوپز و رابرت لوپز / “به پا خیز” از فیلم “هریت”، موسیقی و شعر از سینتیا اریوو و جاشوا برایان کمبل

بهترین جلوه‌های تصویری: “1917”، گیوم روشرون، گرگ باتلر و دامینیک توهی

دیگر نامزدها: “انتقامجویان: آخر بازی”، دان دلیو، مت ایتکن، راسل ارل و دان سیودیک / “ایرلندی”، پابلو هلمان، لیاندرو استبکورینا، استفان گرابلی و نلسون سپولودا / “شیرشاه”، روبرت لگاتو، آدام والدیس، اندرو آر. جونز و الیوت نیومن / “جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر”، راجر گویت، نیل اسکانلن، پاتریک تیوبک و دامینیک توهی

بهترین تدوین صدا: “فورد در برابر فراری”، دانلد سیلوستر

دیگر نامزدها: “جوکر”، آلن رابرت موری / “1917”، الیور تارنی و ریچل تیت / “روزی روزگاری در هالیوود”، ویلی استیتمن / “جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر”، متیو وود و دیوید آکورد

بهترین صداگذاری: “1917”، مارک تیلور و استیوارت ویلسن

دیگر نامزدها: “به سوی ستاره‌ها”، گری ریدستروم، تام جانسن و مارک یولانو / “فورد در برابر فراری”، پل مسی، داوید جامارکو و استیون ای. مورو / “جوکر”، تام اوزانیچ، دین ای زوپانچیچ و تاد میتلند / “روزی روزگاری در هالیوود”، مایکل مینکلر، کریستین مینکلر و مارک یولانو

بهترین فیلم کوتاه زنده: “پنجره همسایه”، مارشال کوری

دیگر نامزدها: “برادری”، مریم جوبور و ماریا گراتسیا توریه‌ئون / “Nefta Football Club”، ایو پیا و دامیان مگربی / “ساریه”، برایان باکلی و مت لوفف / “یک خواهر”، دلفین ژیرار

بهترین مستند کوتاه: “یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری)”، کارول دیسینگر و النا آندریشوا

دیگر نامزدها: “در نبود”، یی سانگ-جان و گری بیونگ-سئوک کام / “زندگی من را غافلگیر کرد”، جان هاپتاس و کریستین ساموئلسون / “سوپرمن سنت لوئیس”، اسمریتی موندهرا و سامی خان / “Walk Run Cha-Cha”، لائورا نیکس و کولت سانستت

بهترین فیلم کوتاه انیمیشن: “عشق مو”، متیو ای. چری و کارن روپرت تولیور

دیگر نامزدها: “دختر”، داریا کاشچیوا / “Kitbull”، رزانا سالیوان و کاترین هندریکسن / “فراموش‌نشدنی”، برونو کوله و ژان-فرانسوا لو کور / “خواهر”، سیکی سونگ

 

منبع:هنرآنلاین